آیا می‌توان حسابداری را در منزل انجام داد؟ این سوالی است که بسیاری از حسابداران تازه‌کار از خود می‌پرسند. در سال‌های اخیر و مخصوصا پس از همه‌گیری ویروس کرونا، بسیاری از کسب‌و‌کارها مجازی شدند. درباره حسابداری نیز همین‌طور است.
با این حال حسابداری در منزل همیشه امکان‌پذیر نیست. ما در این مقاله به این سوال که « آیا می‌توان حسابداری را در منزل انجام داد؟» پاسخ می‌دهیم و توضیحات کاملی را در این باره ارائه می‌دهیم

آیا می‌توان حسابداری را در منزل انجام داد؟

پاسخ به این سوال بله است؛ اما نه یک بله بدون قید و شرط. بسیاری از فعالیت‌های مربوط به حسابداری را می‌توان در منزل انجام داد، اما در برخی از موارد لازم است فعالیت‌های مربوط به این شغل را در بیرون از منزل دنبال کرد.

مطالب مرتبط: چگونه مدیر مالی شویم؟

حسابداری در منزل برای چه فعالیت‌هایی امکان‌پذیر است؟

واقعیت این است که تمام کارهای مربوط به حسابداری را نمی‌توان در منزل انجام داد. اما اگر حوزه‌های زیر را در حسابداری انتخاب کنید، می‌توانید از خانه کار کنید.

  • دفتردار (Bookkeeper)

حسابداران، دفاتر مالی را اغلب با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری مانند QuickBooks نگهداری می‌کنند. آنها معاملات را ثبت می‌کنند و گزارش‌های ماهانه، فصلی و سالانه ارائه می دهند. آنها اطلاعات را تجزیه‌و‌تحلیل نمی‌کنند و مشاوره مالیاتی نمی‌دهند. به همین دلیل نیز می‌توانند به راحتی در خانه کار کنند.

حسابداری در منزل برای چه فعالیت‌هایی امکان‌پذیر است؟
حسابداری در منزل برای چه فعالیت‌هایی امکان‌پذیر است؟
  • حسابرس (Accountant)

وظیفه اصلی یک حسابرس بررسی اسناد مالی از نظر صحت و کامل‌بودن و ارائه توصیه‌هایی بر اساس وضعیت مالی شرکت یا فرد است. حسابرسان می‌توانند از خانه کار کنند و از طریق تلفن یا ایمیل با مشتریان در تماس باشند. حسابداری در منزل برای این افراد کاملا رایج است.

  • مدیر حسابداری (Accounting Manager)

مدیر حسابداری بر کارهای بخش حسابداری، مانند حساب‌های پرداختنی و دریافتنی، دفتر کل، حقوق و دستمزد، پیش‌بینی پول نقد و غیره نظارت می‌کند. این افراد ممکن است با سایر بخش‌ها در مورد بودجه و هزینه‌ها نیز همکاری کنند.
اگرچه بسیاری از مدیران حسابداری به‌شکل حضوری کار می‌کنند، اما از نظر فنی می‌توان این شغل را تا حد زیادی در خانه انجام داد.

  • تحلیلگر مالی

تحلیلگران مالی به کسب‌و‌کارها و افراد در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری مانند سهام و اوراق قرضه کمک می‌کنند. آنها عملکرد سرمایه‌گذاری را ارزیابی کرده و توصیه‌هایی را ارائه می‌کنند. این نوع نقش را می‌توان در بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، شرکت‌های بیمه و غیره یافت.
بسیاری از تحلیگران مالی به‌شکل مجازی مشاوره می‌دهند. از آنجا که تجزیه‌و‌تحلیل با استفاده از ابزار هوش مصنوعی و نرم‌افزارهای کامپیوتری صورت می‌پذیرد، معمولا نیازی به حظور در محل نیست.

اگر در شرکت‌های فریلنسری مانند کارلنسر و جابینجا ثبت نام کنید، احتمالا می‌توانید کارهای حسابداری از راه دور زیادی را پیدا کنید.

دانلود نرم افزار حسابداری شخصی 

مزایای حسابداری در منزل

مزایای حسابداری در منزل به شرح زیر است:

  • رضایت شغلی بیشتر

جای تعجب نیست، زیرا حسابدار مجبور نیست زمان خود را برای رفت‌و‌آمد به دفتر تلف کند؛ نیازی به پوشیدن لباس اداری ندارند و می‌توانند برنامه‌های خود را (در حد معقول) تنظیم کنند.

  • بهره‌وری بیشتر

حواس‌پرتی‌های ذاتی دفتر، زمانی که حسابدار از خانه کار می‌کنند حذف می‌شود و در نتیجه بهره‌وری به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. علاوه بر این، حسابداری در منزل سرعت کار را افزایش می‌دهد؛ همچنین، افراد حتی زمانی که بیمار هستند به کار ادامه می‌دهند.

  • هزینه‌های پایین‌تر

حسابداری در منزل، مستلزم حذف هزینه‌های رفت و آمد، نهار، لباس و… است. به همین دلیل نیز سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های می‌شود.

  • امکان گرفتن چند پروژه در یک زمان

حسابداری در منزل به افراد این اجازه را می‌دهد که چند پروژه را با هم پیش ببرند؛ به‌جای این‌که تمام وقت خود را در یک شرکت سپری کنند. با این کار، ریسک از دست‌دادن شغل و ضرر و زیان ناشی از آن کمتر شده و استقلال حسابدار بیشتر خواهد شد.

مزایای حسابداری در منزل
مزایای حسابداری در منزل

دانلود نرم افزار حسابداری شخصی

سخن آخر
حسابداری در منزل کاملا امکان‌پذیر و رایج است. هر روز به تعداد حسابدارانی که از راه دور فعالیت می‌کنند اضافه می‌شود. با این حال باید در نظر داشت که برخی از فعالیت‌های حسابداری برای انجام در داخل منزل مناسب‌تر از سایرین هستند. حسابداری در منزل، با مزایای زیادی همراه است که بخشی از آنها را در این مقاله ذکر کردیم.