دانش و آگاهی ما از مدیریت منابع مالی، در بخش سواد مالی ما گنجانده شده است. ما باید به برکت این دانش تا آخر عمر از داشتن امنیت مالی بهره مند شویم.

به عبارت دیگر، توسعه سواد مالی شامل یادگیری در مورد بودجه، سرمایه گذاری، پس انداز، درآمد و نقدینگی است. سواد مالی مهارتی است که مستلزم مطالعه و تحقیق برای تسلط و مدیریت در این زمینه است. اگرچه یادگیری سواد مالی می تواند چالش برانگیز باشد، اما با توجه به اهمیت آن برای مدیریت امور مالی، گذاشتن زمان و صرف هزینه در این زمینه بسیار ضروری تلقی می شود.

دانلود برنامه حسابداری شخصی

در بخش‌های باقی‌مانده این مقاله سایت چالاک به اهمیت سواد مالی و تأثیرات آن بر زندگی خواهیم پرداخت.

سواد مالی
سواد مالی

سواد مالی چیست؟

 

سواد مالی به مجموعه مهارت‌ها و دانش‌هایی گفته می‌شود که شخص به وسیله آنها قادر است بهترین تصمیمات مالی را در زندگی خود بگیرد و همچنین با مفاهیم مالی مهمی مانند بودجه‌ریزی، سرمایه‌گذاری، بیمه‌ها، اعتبارات و قرض‌ها آشنا باشد. سواد مالی به شخص کمک می‌کند تا بهترین تصمیمات مالی خود را بگیرد، از تبعات مالی خود مطلع باشد و برای آینده‌اش برنامه‌ریزی کند.

مهمترین عناصر سواد مالی عبارتند از:

 

درک مفاهیم مالی ابتدایی: مفاهیم مالی مانند درآمد، هزینه، بودجه، سرمایه‌گذاری و بدهی باید برای هر فردی که قصد دارد سواد مالی را پیدا کند، روشن باشد.

  1. بودجه‌ریزی: توانایی برنامه‌ریزی و مدیریت درآمد و هزینه‌های خود به خوبی یکی از مهارت‌های اصلی سواد مالی است. این شامل محاسبه درآمد و هزینه‌ها، تنظیم بودجه ماهانه و سالانه، پرداخت بدهی‌ها و برنامه‌ریزی برای خرید چیزهای بزرگ مانند خودرو و خانه است.
  2. سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌های افزایش درآمد و تضمین آینده مالی است. برای داشتن سواد مالی بهترین راه این است که با مفاهیم سرمایه‌گذاری مانند سهام، بانکداری، بورس، صندوق سرمایه‌گذاری، اموال و مالیات آشنا شوید.
  3. مدیریت بدهی: شناخت مفاهیم اعتبار و بدهی، اهمیت داشته و در سواد مالی نیز مورد بسیار مهم است. همه‌ی ما در زندگی خود نیاز به قرض‌ها و اعتبارات داریم و باید بدانیم که چگونه از آنها استفاده کنیم و چگونه آنها را بازپرداخت کنیم.
  4. بیمه‌ها: داشتن بیمه‌های مناسب به شما کمک می‌کند تا برای رویدادهای ناگواری مانند بیماری، حادثه و بیکاری آماده باشید. این شامل تفاوت بین انواع بیمه‌های مختلف مانند بیمه سلامت، بیمه خودرو، بیمه مسئولیت مدنی و بیمه تأمین اجتماعی است.

با داشتن سواد مالی، فرد قادر است بهترین تصمیمات مالی خود را بگیرد، برای آینده‌اش برنامه‌ریزی کند و در مقابل تبعات مالی مختلف مانند بدهی و بیکاری آماده باشد. در ضمن، سواد مالی به شما کمک می‌کند تا بتوانید ثروت خود را بهبود بخشید و زندگی بهتری داشته باشید.

تاثیر سواد مالی در کسب ثروت بیشتر 

اکثریت مردم کسب درآمد بیشتر را بر توسعه سواد مالی خود ترجیح می دهند. البته ما با تلاش برای کسب درآمد بیشتر مخالف نیستیم، اما فکر می کنیم سواد مالی برای مدیریت موثر پول و درآمد کسب شده ضروری است.

یکی از روش هایی که افراد موفق در این زمینه برای ثروتمند شدن از آن استفاده می کنند، پس انداز کردن پول است. پس انداز پول در واقع امری حیاتی است که باعث موفقیت مالی می شود.

به عبارت دیگر، اگر دانش و مهارت های لازم برای پس انداز پول را نداشته باشیم، به راحتی پولی را که به سختی به دست آورده ایم از دست می دهیم. کسانی که توانایی محافظت از سرمایه خود را ندارند، قادر به سرمایه گذاری عاقلانه و ایجاد ثروت خود نیستند.

مطالب مرتبط: چطور استقلال مالی داشته باشیم؟

دانلود برنامه حسابداری شخصی

 

چه مفاهیم اساسی زیربنای سواد مالی است؟

بر اساس مقالات معتبر اقتصادی در سراسر جهان، سواد مالی از چهار رکن اصلی تشکیل شده است که در ادامه هر یک به اختصار توضیح داده شده است.

  1. بودجه
  2. درآمد
  3. مدیریت مالی برای خود
  4. صرفه جویی
چه مفاهیم اساسی زیربنای سواد مالی است؟
مفاهیم اساسی زیربنای سواد مالی است؟

بودجه بندی یک از ارکان سواد مالی

برآورد درآمد و هزینه برای یک دوره زمانی معین، بودجه نامیده می شود. دولت ها، شرکت ها و عموم مردم همگی می توانند از منابع مالی استفاده کنند. در ساده ترین شکل آن، بودجه یک استراتژی مالی برای یک بازه زمانی معین است. به عنوان مثال، ممکن است 20 میلیون تومان برای مدیریت یک تعطیلات خانوادگی یک هفته ای چهار نفره کنار بگذاریم. یکی از مفاهیمی که می توانیم برای افزایش سواد مالی یاد بگیریم، بودجه بندی است.

دانلود برنامه حسابداری شخصی

درآمد یکی دیگر از ارکان سواد مالی 

درآمد عموماً به ارزش یا مبلغی اطلاق می شود که افراد یا مشاغل در ازای زمان، کالا یا خدمات خود دریافت می کنند. به عنوان مثال، دستمزد روزانه یک کارگر ساختمانی ممکن است 500000 تومان و دستمزد ماهانه یک کارمند ممکن است 12000000 تومان باشد.

بودجه بندی بدون درآمد بی فایده است، بنابراین واضح است که مدیریت درآمد و بودجه بندی به شدت به یکدیگر وابسته هستند.

رسیدگی به امور مالی شخصی رکن اصلی سواد مالی 

مدیریت مالی شخصی به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که فرد برای مدیریت امور مالی خود انجام می دهد. به عنوان مثال، دانستن درآمد ثابت و متغیر ماهانه و همچنین هزینه های ثابت و متغیر، استفاده از مدیریت مالی شخصی را در زندگی مالی خود نشان می دهد.

سطح مدیریت و سواد مالی یک شخص با داشتن یا نداشتن میزان بدهی او و توانایی پرداخت این بدهی ها مشخص می شود.

مدیریت مالی خوب شامل آمادگی برای پوشش هزینه های پیش بینی نشده نیز می شود (اصل احتیاط). استفاده از نرم افزار مدیریت حساب شخصی به طور قابل توجهی درک مردم از این اصل سواد مالی را افزایش می دهد.

 

رسیدگی به امور مالی شخصی رکن اصلی سواد مالی 
رسیدگی به امور مالی شخصی رکن اصلی سواد مالی

 

صرفه جویی و نقش آن در زمینه سواد مالی 

طبق تعاریف دانشگاهی، پس انداز به عنوان مقدار درآمدی تعریف می شود که پس از مدت زمان مشخصی خرج نمی شود. راه های زیادی برای پس انداز پول وجود دارد.

روش‌های پس‌انداز، به‌عنوان مثال، کنار گذاشتن پول نقد یا کنار گذاشتن پول در حساب بازنشستگی، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا حساب پس‌انداز است. پس انداز عادت خوبی است که افراد دارای سلامت مالی خوب این عادت را دارند و علاوه بر آن یکی از اصول سواد مالی است.

دانلود برنامه حسابداری شخصی

اصل احتیاط سواد مالی مستلزم چیست؟

تصمیم گیری عاقلانه در مورد وضعیت مالی خود همان چیزی است که اصل احتیاط مستلزم آن است. اصل احتیاط، برای مثال، با کنار گذاشتن پول هر روز برای هر مورد یا خرید بیمه درمانی نشان داده می شود. این ایده برای مدیریت استرس زندگی شما و آمادگی برای شرایط اضطراری بسیار مفید خواهد بود.

یکی از بهترین راه حل ها با توجه به هزینه های بالای درمان، خرید بیمه تکمیلی و استفاده از مزایای آن است. زمانی که هزینه بیماری بیشتر از حد توان شما باشد، بیمه تکمیلی گزینه بسیار خوبی برای پوشش هزینه های درمان است.

راه دیگر برای عملی کردن اصل احتیاط، ایجاد صندوق یا حساب پس‌انداز برای شرایط پیش‌بینی نشده است. اما بسیاری از مشاوران از پس انداز ریالی و سرمایه گذاری در بازارهای کم ریسک و با نقدینگی بالا توصیه می کنند.

 سرمایه گذاری قابل اعتماد، اصل سواد مالی  

بحث اعتماد در سرمایه گذاری قدم بعدی است. همه معمولاً نسبت به کسانی که ثروت و توان مالی بیشتری دارند حسادت می‌کنند. اما برای کسب درآمد بیشتر، هرگز نباید دارایی های خود را به خطر بیندازیم وآن را به اشخاص ثالث بسپاریم.

به عنوان مثال، پیشنهاداتی مانند سرمایه گذاری در فارکس با بازده سالانه بیش از 100٪ معمولاً بسیار جذاب به نظر می رسند، اما همیشه باید در نظر داشته باشیم که سود بالا بدون شک خطرات بالایی را به همراه خواهد داشت و این کار یک سرمایه گذاری قابل اعتماد نیست.

دانلود برنامه حسابداری شخصی

ما باید قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری به دنبال مشاوره حرفه ای باشیم. در نهایت، سواد مالی به ما می آموزد که حفظ سرمایه در درجه اول و پس از آن سودآوری است.

 چگونگی گرفتن وام یا پول قرض گرفتن، اصل دیگر سواد مالی
چگونگی گرفتن وام یا پول قرض گرفتن، اصل دیگر سواد مالی

 چگونگی گرفتن وام یا پول قرض گرفتن، اصل دیگر سواد مالی

قرض گرفتن پول یا گرفتن وام یکی از راه های تامین هزینه های ضروری است. به نظر می رسد این رویکرد خوب باشد، اما به خاطر داشته باشید که در هنگام بازپرداخت وام علاوه بر اصل مبلغ، باید سود نیز پرداخت کنیم. این بدان معناست که باید پول بیشتری به بانک پرداخت کنیم.

دانلود برنامه حسابداری شخصی

در نتیجه، قبل از شروع فرآیند درخواست وام، وام گیرندگانی که قصد دریافت وام را دارند باید نرخ سود بانکی را مقایسه کنند. نرخ بهره سالانه وام یکی از مهم ترین عواملی است که برای شما مفید خواهد بود.

آیا سواد مالی به ثروتمند شدن ما کمک می‌کند؟

بیشتر مردم به جای تمرکز بر راهکارهای یادگرفتن سواد مالی و عمل به این راهکارها، به شدت روی پول تمرکز می‌کنند. تلاش برای بدست آوردن پول، اولین قدم برای ثروتمند شدن است. اما اگر سواد مالی نداشته باشید، نمی توانید پولی را که بدست آورده‌اید، مدیریت کنید.

اگر مردم به این نکته آگاه باشند که حفظ و مدیریت پول مهم ‌تر از مقدار پولی است که بدست می‌آورند، می توانند به تحولات اساسی در زمینه مالی دست یابند، تحولی که به ثروتمند شدن آن‌ها منجر می‌شود.

البته حفظ پول، تنها عامل ثروتمند شدن نیست و به تنهایی هیچ تاثیری در این زمینه ندارد و نوعی خساست نیز محسوب می شود. علاوه بر حفظ پول آنچه که در ثروتمند شدن، نقشی اساسی ایفا می کند دانش و مهارت در افزایش پول بدست آمده می باشد.

اکثر افرادی که ثروتمند می‌شوند از سواد مالی کافی برخوردار هستند به همین دلیل به موفقیت دست یافته اند. در مقابل آنها افرادی که یک شبه پولدار می‌شوند، به این دلیل که مهارت های کافی برای افزایش ثروت را ندارند در چشم به هم زدنی این ثروت را از دست می دهند و دلیلش هم نداشتن سواد مالی است.

افرادی که مهارت‌های مالی را کسب نکرده اند، اغلب از نظر اقتصادی خود را در لبه پرتگاه تصور می کنند. زیرا نمی‌دانند که چطور هزینه کنند، چطور درآمد خود را افزایش دهند و یا چطور سرمایه گذاری و پس‌انداز داشته باشند.

کلام آخر

دو اصل سواد مالی احتیاط و اعتماد نیز در این مقاله به همراه مهم‌ترین اصول سواد مالی مورد بحث قرار گرفت. سواد مالی در رابطه با قرض گرفتن پول برای کودکان و نوجوانان می تواند بسیار ارزشمند باشد. 

توسعه رفاه مالی افراد و همچنین جامعه ای که در آن زندگی می کنند به طور قابل توجهی تحت تأثیر دانش و توانایی هایی است که سواد مالی را تشکیل می دهند.

حتی اگر یادگیری سواد مالی ممکن است مدتی طول بکشد، مزایای آن برای آینده شما بسیار بیشتر از تلاش در این زمینه است.