احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که بخواهید محصولی بخرید اما به دلیل محدودیت های مالی قادر به خرید آن نیستید. با استفاده از بودجه می توانید یک برنامه حسابداری و خرج ساده برای پول خود تهیه کنید. و اما در جواب این سوال که بودجه بندی چیست و به چه دردی می خورد؟ باید بگوییم که :

بودجه بندی به برنامه ریزی مالی گفته می شود که بر اساس دخل و خرج محاسبه می شود و میزان درآمد و هزینه فرد را به صورت ماهانه یا سالانه مشخص می کند. یکی از مزایای بودجه بندی این است که تاثیر بسیار مهمی بر کاهش هزینه های یک فرد یا شرکت دارد. 

چرا باید به بودجه پایبند بود؟ 

داشتن پول کافی برای معیشت و خرید وسایل مورد نیاز خود یکی از بزرگترین مزایای بودجه بندی خوب می باشد. حفظ یک برنامه بودجه به شما کمک می کند از بدهی جلوگیری کنید یا اگر از قبل بدهکار بوده اید، به شما در پرداخت بدهی هایتان کمک می کند.

مزیت دیگر بودجه بندی این است که شما را قادر می سازد پیش بینی کنید چقدر پول می توانید برای اهداف مهمی مانند تعطیلات، خرید خانه یا ماشین، حساب پس انداز اضطراری یا بازنشستگی کنار بگذارید. برای اهداف بلندمدت مالی مانند راه اندازی کسب و کار خود، خرید یک خانه یا سرمایه گذاری و تعطیلات، باید بودجه بندی را یاد بگیرید.

مطالب مرتبط: انواع درآمد و دسته بندی آنها

نرم افزار حسابداری شخصی

 

چرا باید به بودجه پایبند بود؟ 
چرا باید به بودجه پایبند بود؟

راهکارهای تعیین بودجه

در ادامه راهکارهایی مانند محاسبه میزان درآمد، هزینه ها و … را به شما پیشنهاد می دهیم که در نحوه بودجه بندی کردن شما را یاری می دهد پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

1.محاسبه میزان درآمد

دانستن میانگین درآمد ماهانه خود هنگام ایجاد بودجه بسیار مهم است. درآمد خالص شما، مبلغی است که باید هنگام ایجاد بودجه از آن استفاده کنید، چک دستمزد نهایی شماست. ممکن است بتوانید از استعداد یا مهارتی که دارید برای افزایش درآمد خود استفاده کنید. در صورتی که به هر دلیلی شغل خود را از دست بدهید، داشتن درآمد پشتیبان نیز سودمند است.

2. محاسبه بهای تمام شده هزینه ها

ردیابی هزینه های ثابت خود در طول زمان (مثلاً یک ماه) پس از مشخص کردن درآمد خود، مرحله بعدی در تهیه بودجه است. ما باید هزینه‌هایی را که داریم و اینکه کدام یک از این ردیابی‌ها مهم‌تر هستند، شناسایی کنیم. بسیار مهم است که هزینه های خود را پیگیری کنید تا بتوانید ببینید پول شما به کجا می رود.

در زیر چند نمونه از هزینه‌هایی که می‌توان ذکر کرد آورده شده است:

 • بازپرداخت وام
 • اجاره
 • حمل و نقل
 • پرداخت بیمه خودرو
 • مواد غذایی
 • خدمات حفاظتی
 • سرگرمی
 • ورزش
 • لباس
 • تحصیلات
 • هزینه مراقبت
 • تن پوش
 • تحصیلات
 • هزینه مراقبت
 • امور نیکوکاری
 • مسافرت رفتن
 • هزینه های اینترنت و شارژ
راهکارهای تعیین بودجه
راهکارهای تعیین بودجه

ابتدا لیستی از تمام هزینه های ثابت خود که معمولاً شامل هزینه های غذا و نوشیدنی، اجاره یا رهن، آب و برق، گاز و سوخت ماشین است، تهیه کنید. هر چند بعید است که بتوانیم هزینه های ثابت را کسر کنیم اما دانستن اینکه چقدر از درآمد ماهانه شما را صرف می کنند می تواند مفید باشد.

نرم افزار حسابداری شخصی

3. محاسبه هزینه های ثابت و متغیر

هزینه های کلی را در مرحله قبل محاسبه کردیم، اکنون باید آنها را به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم کرد. هزینه های ثابت حالت اجباری دارند و باید هر ماه به همان میزان پرداخت شود و باید به طور کامل پرداخت شود. پرداخت وام مسکن، اجاره بها و سایر اقساط اغلب جزء هزینه های ثابت هستند. هزینه هایی که از ماه جاری به ماه بعد متفاوت است به عنوان هزینه های متغیر شناخته می شوند.

موارد زیر نمونه هایی از هزینه های متغیر هستند:

 • مواد غذایی.
 • شناسایی و انتقال. سرگرمی و سرگرمی.
 • بیرون رفتن برای غذا خوردن (در رستوران ها و غیره).
 • هدیه دادن به دیگران

اکنون که می دانیم هزینه های ثابت و متغیر ما چقدر است، وقت آن است که به هر یک مقدار مشخصی اختصاص بدهیم. بودجه اختصاصی برای دسته هزینه های ثابت به میزانی که لازم است در نظر گرفته می شود. اما در مورد بودجه تخصیصی برای هزینه های متغیر می توانیم از روی حساب و کتاب های قبل عددی تقریبی را بدست آوریم. در نظر داشته باشید که توجه به سقف معین (حداکثر) هنگام تخصیص بودجه به هزینه های متغیر مهم است.

نرم افزار حسابداری شخصی

4- نسبت درآمد به هزینه

وقت آن است که بفهمیم چقدر پول در می آوریم و چقدر پول خرج می کنیم. اگر درآمدتان بیشتر از هزینه هایتان باشد، در مسیر درستی هستید. این بدان معناست که شما مقداری پول مازاد بر خرج خود دارید. با این پول نقد اضافی، می توانید از بودجه خود برای پوشش هزینه هایی مانند پس انداز، بیمه عمر و یا حتی بازپرداخت بدهی های قبلی استفاده کنید.

اگر هزینه های شما بیشتر از درآمدتان باشد، باید بودجه خود را تنظیم کنید، زیرا این نشان می دهد که شما بیش از حد هزینه می کنید. در این شرایط، باید به دنبال مناطقی باشید که بتوانید هزینه های متغیر را کاهش دهید. به عنوان مثال، کاهش غذا خوردن یا جایگزینی ورزش های خانگی به جای عضویت در باشگاه. راهکار دیگر این است که درآمد خود را افزایش دهید.

راهنمای کامل بودجه بندی: چگونه یک بودجه موثر ایجاد کنیم؟
راهنمای کامل بودجه بندی: چگونه یک بودجه موثر ایجاد کنیم؟

5. انتخاب یک هدف خاص

ما باید همیشه برای هر یک از بخش های زندگیمان، یک هدف روشن داشته باشیم. قبل از شروع به بررسی داده هایی که ردیابی کرده اید، فهرستی از تمام اهداف مالی که می خواهید در کوتاه مدت و بلند مدت به آنها برسید. محقق شدن اهداف کوتاه مدت نباید بیش از یک سال طول بکشد. اهداف مالی کوتاه مدت شامل، پرداخت هزینه یک خودرو یا هزینه های مرتبط با سفر به خارج از کشور است.

دستیابی به اهداف بلندمدت مانند برنامه ریزی بازنشستگی یا خرید بیمه عمر می تواند زمان زیادی طول بکشد. قبل از شروع بودجه، به خاطر داشته باشید که تعیین اولویت ها و اهداف بسیار مهم است.

نرم افزار حسابداری شخصی

مزایای بودجه بندی چیست؟

بودجه‌بندی به معنای تخصیص منابع مالی به طرح‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌های مختلف در یک سازمان، شرکت یا دولت است. بودجه‌بندی دارای مزایای متعددی است که در زیر به تشریح برخی از این مزایا می‌پردازم:

 • تخصیص منابع بهینه: بودجه‌بندی به مدیران کمک می‌کند تا به صورت دقیق منابع مالی را به طرح‌ها و فعالیت‌های مختلف تخصیص دهند. با تخصیص منابع بهینه، احتمال ایجاد تداخل و اضافه‌کاری در سازمان کاهش می‌یابد و بهره‌وری افزایش می‌یابد.
 • برنامه‌ریزی مالی: بودجه‌بندی به مدیران کمک می‌کند تا برنامه‌های مالی را برای آینده تعیین کنند. با برنامه‌ریزی مالی، سازمان می‌تواند اهداف و استراتژی‌های خود را در دوره‌های زمانی مشخص تعیین کرده و منابع لازم را برای رسیدن به این اهداف در نظر بگیرد.
 • کنترل مالی: بودجه‌بندی به مدیران امکان کنترل دقیق تر و نظارت بر عملکرد مالی سازمان را می‌دهد. با مقایسه میزان هزینه‌ها و درآمدها با بودجه مقرر شده، می‌توان مشکلات و نقاط ضعف مالی را شناسایی و به طور موثری اقدامات اصلاحی را انجام داد.
 • تصمیم‌گیری بهتر: بودجه‌بندی، مدیران را در تصمیم‌گیری‌های مالی کمک می‌کند. با داشتن یک بودجه دقیق، مدیران می‌توانند تصمیمات مناسبی در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها، تخفیفات و هزینه‌های دیگر بگیرند و از بروز خطاهای مالی جلوگیری کنند.
 • افزایش شفافیت: بودجه‌بندی منابع مالی سازمان را شفاف و قابل فهم می‌کند. با ارائه بودجه به اعضای سازمان، همه افراد اطلاعات لازم را درباره نیازمندی‌های مالی و روند تخصیص منابع دریافت می‌کنند.
 • ایجاد انگیزه: بودجه‌بندی به اعضای سازمان انگیزه می‌دهد. با تعیین اهداف مالی مشخص و مرتبط با کارکرد فردی و تیمی، افراد ترغیب به بهبود عملکرد و دستیابی به اهداف مالی می‌شوند.
 • انعطاف‌پذیری: بودجه‌بندی به مدیران امکان می‌دهد تا در صورت نیاز، تغییراتی در تخصیص منابع ایجاد کنند. با توجه به شرایط متغیر، مدیران می‌توانند بودجه را به روز کنند و به بهترین شکل منابع را مدیریت کنند.

در کل، بودجه‌بندی به مدیران کمک می‌کند تا منابع مالی را بهبود بخشند، کنترل مالی را بهبود دهند، برنامه‌ریزی مالی را صورت بگیرانند و تصمیم‌گیری‌های مناسب در خصوص منابع را انجام دهند.

حرف پایانی
در این متن به دلایل و دستورالعمل های بودجه بندی پرداختیم. توانایی پیگیری بهتر درآمد و هزینه هایمان یکی از مزایای بودجه بندی است. دانستن این امر تضمین می کند که هزینه های خود را بودجه بندی کرده اید و پول نقد کافی برای پوشش هزینه های اضطراری و ویژه در اختیار دارید.