اگر به‌دنبال شغل حسابداری هستید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ورود به این رشته و ادامه فعالیت در آن دشوار است یا خیر.
بسیاری از مردم تصور می‌کنند که حسابداری یک حرفه چالش‌برانگیز است که به دانش گسترده ریاضیات و مفاهیم پیچیده مالی نیاز دارد. با این حال، حقیقت این است که اگرچه این شغل می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما بسیاری از شغل‌های دیگر هم وجود دارند که از این حرفه سخت‌تر هستند.
در این مقاله به‌بررسی این سوال که «آیا شغل حسابداری سخت است؟» می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چرا مردم بر این باور هستند که حسابداری سخت است.

دانلود نرم افزار حسابداری ساده

حسابدار چه کسی است؟

حسابدار یک فرد تحصیل‌کرده است که امور حسابداری را انجام می‌دهد و اسناد مالی مورد نیاز (مانند صورت سود و زیان، ترازنامه و موارد دیگر) را برای اداره یک کسب‌و‌کار مرتب می‌کند. حسابداران وظایف زیر را برعهده دارند:

 • سازماندهی و نگهداری سوابق مالی
 • پیدا کردن راه‌های افزایش ارزش، کاهش هزینه‌ها و بهبود نتیجه
 • تهیه، تجزیه و تحلیل و تأیید صحت سوابق مالی و پرونده‌های مالیاتی
 • اطمینان از این‌که مالیات‌ها هم به‌درستی و هم به‌موقع پرداخت می‌شود
حسابدار چه کسی است؟
حسابدار چه کسی است؟

چرا مردم فکر می‌کنند شغل حسابداری سخت است؟

هر موضوعی که از نظر برخی از افراد سخت است، دارای عناصری است که یادگیری و فهم آن برای آن افراد با دشواری همراه است.
برای مثال، کسانی که خواندن کتاب‌های طولانی را دوست ندارد، احتمالاً بر این باور هستند که رشته تاریخ سخت است. همچنین افرادی که از حفظیات متنفر هستند، احتمالا علوم تجربی و شغل‌هایی مرتبط با آن را سخت می‌دانند.
بر این اساس، دلیل این‌که برخی از مردم شغل حسابداری را سخت می‌دانند هم موارد زیر است:

 • آنها از ریاضی متنفرند

برخی از مردم فکر می‌کنند حسابداری سخت است، زیرا نیاز به عملیات ریاضی دارد. از آنجا که آنها از ریاضی متنفر هستند، پس به نظر آنها شغل حسابداری یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیا است. البته این موضوع کاملا درست است؛ افرادی که مهارت ریاضی خوبی ندارند یا به اعداد و ارقام علاقه‌ای ندارند، نباید وارد شغل حسابداری شوند؛ زیرا در دنیای بی‌پایان اعداد و ارغام گم می‌شوند. اما این، به‌معنای سخت‌بودن شغل حسابداری نیست.

دانلود نرم افزار حسابداری ساده

 • آنها از درگیری‌های مالی می‌ترسند.

برخی از افراد با حساب و کتاب‌ها مربوط به پول، مشکل دارند. آنها از این‌که حسابی را اشتباه انجام دهند و به دلیل آن توبیخ شده، جریمه شوند و یا به زندان بروند می‌ترسند. از آنجا که حسابداری با مسئولیت مالی همراه است، ممکن است افرادی که از این مسئولیت فراری هستند، این شغل را سخت بدانند.
اگرچه حسابداری مسئولیت زیادی دارد، اما شغل‌های بسیاری در اطراف ما وجود دارند که با مسئولیت سنگینی همراه هستند، برای مثال پزشکی، پرستاری و قضاوت. اما لزوما این شغل‌ها سخت به نظر نمی‌رسند.

مطالب مرتبط: راهنمای کامل درباره ارزان ترین نرم افزار حسابداری

 • آنها نشستن در اتاق و شغل‌های بی‌تحرک را دوست ندارند.

بسیاری از افرادِ برون‌گرا شغل‌هایی را می‌پسندند که در آنها جنب‌و‌جوش و روابط زیاد وجود دارد. اگرچه حسابداری نیز با روابط همراه است، اما این شغل بیشتر بر محاسبات و نشستن پشت میز متمرکز است. افرادی که از نشستن در یک‌جا متنفرند، همه موقعیت‌هایی را که با نشستن در طول روز همراه است سخت می‌دانند؛ یکی از این موقعیت‌های نیز حسابداری است. پس از نظر آنها شغل حسابداری سخت است.

چرا مردم فکر می‌کنند شغل حسابداری سخت است؟
چرا مردم فکر می‌کنند شغل حسابداری سخت است؟
 • مهارت‌های لازم برای شغل حسابداری

برای غلبه بر چالش‌های رایجی که حسابداران روزانه با آن روبرو هستند، باید مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی داشته باشند. این توانایی‌های شامل موارد زیر هستند.

 • توان استفاده از اصول، استانداردها و شیوه‌های حسابداری برای تجزیه و تحلیل داده‌های مالی.
 • توان استفاده از ابزارهای اتوماسیون، هوش تجاری و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای انجام وظایف حسابداری تجاری
 • توان ارتباط برقرار کردن با کارفرما
 • مهارت‌های نرم مانند ارتباط موثر، قدرت تحلیل، حل مسئله و مواردی از این قبیل

دانلود نرم افزار حسابداری ساده

سخن آخر
قضاوت در مورد سخت‌بودن شغل حسابداری، تا حدود زیادی به علایق و مهارت‌های افراد مختلف وابسته است. افرادی که مهارت‌های مورد نیاز برای حسابداری را ندارند، معمولا این شغل را سخت می‌دانند. در مقابل، افراد دیگری که به ریاضی علاقه دارند و با محاسبات مالی و نشستن در یک‌جا مشکلی ندارند، این رشته را آسان و شیرین می‌بینند.