تفاوت نرم افزار های تحت وب و تحت ویندوز در نحوه دسترسی به آنها است. نرم افزار تحت وب روی سرور قرار گرفته و کاربران با استفاده از مرورگرهای مختلف مانند (گوگل کروم، فایرفاکس و…) به آن دسترسی پیدا می‌کنند. با سایت چالاک همراه باشید تا در مورد نرم افزارهای تحت ویندوز و تحت وب بیشتر توضیح دهیم.

برای استفاده از نرم افزارهای تحت وب، شما به اینترنت و وب سایت نرم افزار نیاز خواهید داشت اما نرم افزارهای تحت ویندوز بر روی کامپیوتر شما نصب خواهد شد و تنها با دسترسی به کامپیوتر خود می توانید از آنها استفاده کنید.

نرم افزارهای تحت ویندوز در جاهایی که سرعت و امنیت نرم افزار بسیار مهم باشد مانند فروشگاه ها و سازمان ها بسیار کاربردی هستند. در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از این نرم افزارها و  تفاوت نرم افزار های تحت وب و تحت ویندوز می پردازیم.

دانلود برنامه حسابداری 

نرم افزار تحت وب چیست؟

به طور کلی به نرم افزارهایی که در محیط وب و در بستر اینترنت اجرا می شوند، نرم افزار تحت وب یا web based می گویند.

نرم‌افزارهای تحت وب به نوع خاصی از نرم‌افزارهای «کلاینت و سرور» گفته می شود که روش طراحی و توسعه آنها نسبت به نرم افزار تحت ویندوز مدرن و قویتر است. نرم افزارهای مبتنی بر وب معمولا برای ارائه خدماتی مانند خرید آنلاین، بانکداری، حسابرسی و حسابداری و امور مشابه به کار می روند.

سایت هایی که خدمات حسابداری آنلاین را با پرداخت هزینه ماهانه در اختیار کاربران قرار می دهند، نمونه ای از نرم افزارهای تحت وب هستند.

مقالات مرتبط: نرم افزار حسابداری چیست؟ ویژگی های نرم افزار حسابداری

نرم افزار تحت ویندوز چیست؟

نرم افزاری که روی کامپیوتر نصب می شوند برای اجرا شدن نیاز به اینترنت ندارند و فقط در سیستم عامل ویندوز اجرا می شوند را “نرم افزار تحت ویندوز” می گویند.

این نوع نرم افزارها برای کسب و کارهای نوپا و یا سیستم هایی که نیاز به دسترسی خارج از مجموعه ندارند گزینه ی بسیار مطمئنی به حساب می آیند.

نرم افزارهای تحت ویندوز برای کسب و کارهایی مانند فروشگاه ها و سازمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا سرعت و امنیت نرم افزار در این جاها بسیار مد نظر می باشد و از اهمیت والایی برخوردار است.

دانلود برنامه حسابداری 

تفاوت نرم افزار های تحت وب و تحت ویندوز چیست؟

نرم افزارهای تحت ویندوز و تحت وب دو نوع نرم افزار متفاوت هستند و در بسیاری از جوامع، هر کدام نوع کارهای مختلفی را انجام می دهند. در زیر تفاوت های اساسی بین این دو نوع نرم افزار را بررسی می کنیم:

 • محل اجرا:

نرم افزارهای تحت ویندوز بر روی سیستم عامل ویندوز قرار دارند و در سیستم عامل موجود در دستگاه شما نصب می شوند. در حالی که نرم افزارهای تحت وب در سرورها و یا در ابر قرار دارند و از طریق اینترنت از راه دور قابل دسترسی هستند.

 • نیازمندی های سیستم:

نرم افزارهای تحت ویندوز نیازمندی های سیستم بیشتری را دارند تا بتوانند به درستی کار کنند. در حالی که نرم افزارهای تحت وب به طور کلی نیاز به سخت افزار و نرم افزار کمتری دارند.

 • به روز رسانی و نگهداری:

نرم افزارهای تحت ویندوز برای به روز رسانی و نگهداری نیازمند دانلود و نصب نسخه های جدید هستند. در حالی که نرم افزارهای تحت وب توسط توسعه دهندگان نگهداری و به روز رسانی می شوند و کاربران نیازی به دانلود و نصب نسخه های جدید ندارند.

 • دسترسی به داده:

در نرم افزارهای تحت ویندوز، داده ها بیشتر در دستگاه کاربر ذخیره می شوند و به راحتی قابل دسترسی نیستند، در حالی که در نرم افزارهای تحت وب، داده ها در سرورها ذخیره شده و کاربران به راحتی می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

 • هزینه:

نرم افزارهای تحت ویندوز معمولاً هزینه نسبتاً بالایی دارند، به دلیل اینکه نیاز به پرداخت هزینه برای خرید و نصب نسخه های جدید دارند. در حالی که نرم افزارهای تحت وب معمولاً به صورت اشتراکی و یا با پرداخت هزینه های کوچکتری در دسترس هستند.

 • دسترسی از هر کجا:

نرم افزارهای تحت وب باعث می شوند که کاربران به سادگی از هر کجای دنیا به آنها دسترسی داشته باشند. در حالی که نرم افزارهای تحت ویندوز بر روی سیستم عامل موجود در دستگاه کاربر نصب شده و کاربران معمولاً محدود به دستگاه خود هستند.

 • محیط کاری:

نرم افزارهای تحت ویندوز معمولاً یک محیط کاری برای کاربران خود ایجاد می کنند که بیشتر به دستورالعمل های طراحی شده توسط سیستم عامل ویندوز پایبند است. در حالی که نرم افزارهای تحت وب می توانند برای هر کاربر یک محیط کاری مناسب ایجاد کنند که بر اساس نیازهای ویژه آن کاربر طراحی شده است.

 • دسترسی به محتوای گسترده:

نرم افزارهای تحت ویندوز معمولاً محدود به محتوایی هستند که در دستگاه کاربر ذخیره شده است. در حالی که نرم افزارهای تحت وب به کاربران اجازه می دهند تا به محتوای گسترده تری دسترسی داشته باشند، از جمله داده ها و اطلاعاتی که در ابر قرار دارند.

بنابراین، تفاوت هایی که بین نرم افزارهای تحت ویندوز و تحت وب وجود دارد، شامل محل نصب، سازگاری با سیستم عامل، نیاز به تحدید دسترسی، نوع و تعداد سخت افزارهای مورد نیاز، هزینه، دسترسی از هر کجا، محیط کاری و دسترسی به محتوای گسترده است. با توجه به این تفاوت ها، در برخی موارد ممکن است که یک نرم افزار تحت ویندوز مناسب باشد، در حالی که در موارد دیگر نرم افزار تحت وب بهترین گزینه باشد.

در کل، نرم افزارهای تحت ویندوز برای کاربرانی که به یک دستگاه خاص محدود هستند و به داده های بسیار حساس دسترسی دارند، مفید واقع می شوند. اما نرم افزارهای تحت وب برای کاربرانی که به داده هایشان از هر کجا دسترسی داشته باشند، کار در تیم های متعدد و مشارکتی و همچنین کار در محیط های چندسکویی مناسب هستند.

مزایا و معایب برنامه های تحت وب و برنامه های تحت ویندوز

یکی از مهم ترین تفاوت نرم افزار تحت وب و ویندوز زمانی مشخص می گردد که نیاز به پردازش اطلاعات، بیشتر می شود. در ادامه مزایا و معایب نرم افزارهای تحت وب و نرم افزار های تحت ویندوز را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایا و معایب برنامه های تحت وب و برنامه های تحت ویندوز
مزایا و معایب برنامه های تحت وب و برنامه های تحت ویندوز

مزایا و معایب نرم افزار تحت ویندوز

 • اجرای سریع نرم افزار: سرعت عمل برنامه های تحت ویندوز از مزایای آنها محسوب می شود زیرا هنگام استفاده از این نرم افزارها مجبور نیستند منتظر پاسخ سرور بمانید و نیازی به تبادل اطلاعات با سرور نیست و پردازش اطلاعات تنها در سیستم کاربر صورت می گیرد.
 • محرمانگی اطلاعات: اگر به نرم افزار های عمومی تحت وب اعتماد ندارید و نگران قرار گرفتن اطلاعات در اختیار رقبا هستید، همچنین اگر امنیت دیتا برای شما بسیار مهم است می توانید از نسخه تحت ویندوز نرم افزارها استفاده کنید در این صورت اطلاعات شما بیرون از شبکه درز نخواهند شد.
 • دسترسی به رجیستری ویندوز: نرم افزار های تحت ویندوز امکان دسترسی به رجیستری ویندوز برای ذخیره داده های کاربر را دارند و به این دلیل که نیازی به پردازش یا تغییر اطلاعات از سوی سرور نمی باشد، نرم افزار با سرعت بیشتری اجرا می شود در حالی که برنامه های تحت وب این ویژگی را ندارند.
 • پردازش اطلاعات: اگر نرم افزار به پردازش زیادی نیازمند است و منابع سیستم را درگیر می کند لازم است از نسخه تحت ویندوز استفاده شود.
 • عدم دسترسی به اطلاعات و داده های ثبت شده در خارج از سیستم کاربر یکی از معایب نرم افزارهای تحت ویندوز است.

دانلود برنامه حسابداری 

مزایا و معایب نرم افزار تحت وب

 • دلایل محبوبیت نرم افزارهای تحت وب این است که ساده و قابل دسترس هستند. برای دسترسی به آن ها در هر ساعت از شبانه روز کافیست که به اینترنت دسترسی داشته باشید.
 • یکی دیگر از مزایای نرم افزارهای تحت وب، به روز بودن این برنامه هاست و کاربر نیازی به آپدیت کردن نرم افزار ندارد. همه ی کاربران از آخرین نسخه نرم افزار موجود روی سرور استفاده می کنند و نگرانی بابت به روز بودن نسخه وجود ندارد.
 • یکی از نکات برجسته نرم افزارهای تحت وب مستقل بودن از پلت فرم و ربط نداشتن به سیستم عامل است. برای استفاده از نرم افزارهای تحت وب، فرقی نمی کند شما از چه سیستم عاملی استفاده می کنید، زیرا این نرم افزارها در محیط مرورگر اجرا می شوند و با هر دستگاهی از قبیل تلفن های هوشمند، تبلت و…سازگار هستند.
 • اما نکته ای منفی این نرم افزار ها این است که سرعت پاسخگویی و پردازش آن ها کمی کند تر از دیگر نوع از نرم افزار ها می باشد چون تحت وب هستند و چند کاربر از آن ها استفاده می کنند. در کشوری مانند ایران سرعت پایین خطوط اینترنت یک از دیگر مواردی است که می تواند بر عملکرد نرم افزار تحت وب شما تاثیر بگذارد.

دانلود برنامه حسابداری 

 

کلام آخر

به انتهای این مقاله رسیدیم و امیدوارم از مطالعه آن لذت برده باشید و تفاوت نرم افزار های تحت وب و تحت ویندوز را درک کرده باشید. اگر سوال یا نکته ای در مورد هر یک از این نرم افزارها وجود دارد آن را در بخش نظرات مطرح کنید. در صورت نیاز با ما تماس بگیرید تا توضیحات بیشتر در مورد این قبیل خدمات به شما ارائه دهیم.