سنوات آخر خدمت یا مزایای پایان خدمت است که در حسابداری به آن حق سنوات می گویند، مبلغی معادل یک ماه آخرین مزد دریافتی کارگر است که به ازای هر سال، در زمان پایان کار کارگر، به او پرداخت می­ شود و برای کارفرما، اجباری است و موظف به پرداخت آن به کارگر می ­­باشد.

تا پایان سال ۹۸ مبنای پرداخت سنوات، حقوق ثابت شخص بود. اما از ابتدای سال ۹۹ این قانون تغییر کرده است و مبلغ آن معادل کل دریافتی شخص شامل تمام بخش ­های موجود در ماده ۳۴ و ۳۵ قانون کار می­شود. از جمع حق عائله مندی، حق مسکن، بن کارگری و … .

نرم افزار حسابداری شخصی برای کامپیوتر

در پایان هر سال شمسی، مبلغ سنوات از سوی شورای عالی کار، به‌صورت رسمی اعلام می‌شود. حق سنوات برای یک روز تعیین می‌شود و برای محاسبه میزان ماهانه یا سالانه، باید آن را در اعداد مشخص ماه یا سال ضرب کرد.

 

مهم‌ترین نکته قانون سنوات این است که پس از چند سال، سنوات با نرخ جدید سال جاری محاسبه می­ شود. شخصی که بخواهد در سال جاری سنوات چند سال گذشته خود را دریافت کند، بر اساس آخرین حقوق دریافتی سال جاری کل مبلغ سنوات خود را دریافت خواهد کرد. در ادامه این مقاله سایت چالاک به برسی سنوات و این که سنوات چقدر است و به چه کسانی تعلق می گیرد می پردازیم.

مطالب مرتبط: نرم افزار حسابداری خوب

سنوات به چه کسانی اختصاص می یابد؟

 

طبق تعریف قانون مستمری، سنوات پاداش پایان کار است و به کارکنانی تعلق می گیرد که تحت عنوان قانون کار مشغول به کار باشند. کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی هستند طبق فرمول مندرج در بخشنامه حقوق و دستمزد وزارت کار سالانه پرداخت می شود.

اما آن دسته از کارگاه هایی که برنامه مدیریتی ندارند، به شرط داشتن یک سال سابقه کار در کارگاه مذکور (دائمی یا ثابت)، مستحق سنوات هستند.

 

 

سنوات به چه کسانی اختصاص می یابد؟
سنوات به چه کسانی اختصاص می یابد؟

 

چه کسانی سنوات دریافت نمی کنند؟

 

در پاسخ به این سوال باید توضیح دهیم که سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما باید در هر شرایطی به کارگران پرداخت کند. مستمری با خاتمه رابطه کار یا خاتمه قرارداد کار به کارگر تعلق می گیرد و این حق برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده اند به نسبت کارشان نیز شناخته می شود.

 

می گویند اگر کارگری کار خود را ترک کند مستحق سنوات نمی شود; اما جالب‌ترین نکته این است که وقتی در قرارداد شرط می‌گذارند و رضایت کارگر را برای عدم دریافت سنوات می‌گیرند، اشتباه است.

نرم افزار حسابداری شخصی برای کامپیوتر

البته منشأ این اشتباه بخشنامه ای است که مدتی پیش از سوی وزارت کار صادر شده بود که بر اساس آن در صورت استعفای کارگری، کارفرما ملزم به پرداخت سنوات نیست. لازم به ذکر است در حال حاضر این اظهارنامه فاقد اعتبار بوده و کارفرما ملزم به پرداخت می باشد.

 

اگر شخصی شامل مرخصی استعلاجی شود، برای اینکه مستحق دریافت حقوق باشد، سنوات به او داده می شود. سنوات بر اساس مدت رابطه استخدامی و در صورت فوت کارگر به خانواده وی پرداخت می شود. حق سنوات مادام العمر مستقل از میزانی است که نهاد تامین اجتماعی به عنوان مستمری برای کارگر و خانواده وی در نظر می گیرد.

عیدی و پاداش کارگران چقدر است؟

 

کارگاه‌هایی که مشمول قانون کار هستند باید به هر یک از کارگران و کارمندان خود به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند. مبلغ پرداختی به هرکدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود.

 

بنابراین محاسبه عیدی بر اساس دو برابر پایه حقوق کارگران در صورتی که از ۳ برابر پایه حقوق وزارت کار بیشتر نشود، محاسبه می ­شود. مبلغ عیدی تا سقف معینی از پرداخت مالیات معاف است و به مبلغ مازاد بر سقف تعیین شده ۱۰٪ مالیات تعلق می­ گیرد. همچنین عیدی، به کلیه مشمولان قانون کار، اعم از قرارداد دائمی یا موقت به نسبت کارکردشان، تعلق می­ گیرد.

 

نرم افزار حسابداری شخصی برای کامپیوتر

تفاوت حق سنوات با پایه سنوات چیست؟

 

کارگران در همه جوامع، با مشکلات زیاد معیشتی و رفاهی روبرو بوده‌اند. در ایران، میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی به کمک پایه سنوات جبران شده است و موجب رضایت بیشتر این قشر زحمتکش، شده است. اما بین پایه سنوات و حق سنوات تفاوتهایی وجود دارد.

حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می­ شود.

 

تفاوت حق سنوات با پایه سنوات چیست؟
تفاوت حق سنوات با پایه سنوات چیست؟

در واقع پایه سنواتی، بخش حمایتی پایه حقوق است که برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ شده است که در زیر به شرح آنها می­ پردازیم:

 

حق سنوات:

به کارگرانی داده می‌شود که سابقه کار در کارگاه را دارند. اگر کارکرد یک سال باشد معادل همان یک سال و اگر بیشتر از یکسال باشد، به ازای تعداد روزهای کار، به شخص پرداخت می ­شود.

حق سنوات به‌معنای پاداش کار است و در پایان سال یا پایان کار به کارگران و کارمندان پرداخت شده و مبلغ آن با میزان آخرین حقوق دریافتی، برابر است. حق سنوات با عناوین مختلفی هم‌چون مزایای پایان خدمت یا مزایای پایان کار نیز شناخته می‌شود.

 

پایه سنوات:

این مبلغ به‌صورت ماهانه به کارمندان پرداخت می‌شود و از مزایای جانبی شغل محسوب می ­شود. می­توان با جمع مبلغ در طی یک سال، مجموع آن در پایان سال پرداخت شود. بنابراین مبلغی که به عنوان حق سنوات پرداخت می‌شود، پایه سنوات شخص است.

 

پایه سنوات با شروع کار و ماهانه به افراد تعلق می‌گیرد و شخص از تاریخ شروع به کار، این مبلغ را همراه با حقوق دریافت می­ کند. معمولاً پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، و در این کارگاه­ ها، پایه سنوات به حداقل حقوق کارگران، اضافه می­ شود.

مبلغ پایه سنوات از طرف شورای عالی کار و به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود.

 

 

جدول نرخ پایه (سنوات)
جدول نرخ پایه (سنوات)

 

آیا پایه سنوات فقط به قراردادهای رسمی تعلق می ­گیرد؟

طی بخشنامه‌ای که در سال ۹۲ که از سوی وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد، کارفرمایان را از هرگونه تفاوت قائل شدن بین کارگران با قرارداد رسمی و و قرارداد غیر رسمی، منع می­ کند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

 

آیا حق سنوات و عیدی شامل مالیات می‌شود؟

یک از سوالات مهم در پرداخت حق سنوات و عیدی، این است که آیا باید مالیات آن را پرداخت کرد یا خیر؟

در صورتی که کل مبلغ حق سنوات در پایان قرارداد پرداخت شود و کارمند با شرکت تسویه حساب کند، مبلغ پرداختی شامل مالیات نمی‌شود. اما اگر پس از دریافت حق سنوات، همکاری شخص با شرکت ادامه داشته باشد، باید مالیات آن پرداخت شود.

همچنین مبلغ عیدی تا سقف معینی از مالیات معاف است و بر مبلغ مازاد بر سقف تعیین شده ۱۰٪ مالیات تعلق می­ گیرد.

آیا پرداخت نکردن حق سنوات از سوی کارفرما، تخلف محسوب می شود؟

باید بدانید که حق سنوات از حقوق اجباری افراد شاغل در یک سازمان محسوب می شود. در صورت محروم شدن کارگر یا کارمند از این حق و یا کوتاهی در پرداخت آن از سوی کارفرما، کارگر می‌تواند به وزارت کار شکایت کند و میزان حق خود را مطالبه نمایید.

طرح شکایت از کارفرما در خصوص مطالبه سنوات چقدر زمان می‌برد؟

در صورت اثبات ادعاهای انتصابی در جریان پرونده‌های اداره کار، می‌توان‌ عنوان کرد که طرح دعوا در مسایل مربوط به روابط کارگر و کارفرما در اغلب موضوعات کمی زمان‌بر است و با عنایت به مراحل مختلف رسیدگی به این دعاوی از جمله مرحله هیات تشخیص، هیات حل اختلاف و مرحله تجدیدنظر در دیوان عدالت اداری و همچنین برخی دعاوی که در صلاحیت دادگاه ها و دادسراها هستند،

می‌توان گفت که تخمین زمان شروع و خاتمه طرح شکایت به هیچ وجه قابل پیش‌‌بینی دقیق نیست و رسیدگی به دلایل کارگران و کارفرمایان، احتمال زمان بر شدن آن را افزایش می‌دهد. بنابراین نمی‌توان زمان مشخصی را بیان کرد.

 

آیا عیدی و حق سنوات مشمول حق بیمه می ­شود؟

طبق قانون تأمین اجتماعی، عیدی و پاداش و حق سنوات شامل بیمه نمی‌شود و بیمه به آن ها تعلق نمی‌گیرد.

 

آیا عیدی و حق سنوات مشمول حق بیمه می ­شود؟
آیا عیدی و حق سنوات مشمول حق بیمه می ­شود؟

حقوق سنوات اداره کار چیست؟

حقوق سنوات اداره کار به مجموع حقوق، مزایا و مزایای دیگری اطلاق می‌شود که یک کارمند دریافت می‌کند بر اساس سابقه کاری او در یک سازمان. این حقوق و مزایا ممکن است شامل حقوق پایه، افزایش سنواتی، بیمه‌ها، مزایای مربوط به بازنشستگی و سایر موارد باشد.

چگونه سنوات کاری محاسبه می‌شود؟

محاسبه سنوات کاری بستگی به سیاست‌ها و قوانین سازمانی و قوانین کاری هر کشور دارد. به طور کلی، سنوات کاری معمولاً بر اساس زمانی که فرد در یک سازمان یا شرکت کار کرده است، محاسبه می‌شود. این زمان ممکن است شامل سال‌ها، ماه‌ها، هفته‌ها یا روزها باشد.

آیا تمامی کارمندان حقوق سنوات اداره کار دریافت می‌کنند؟

نه، حقوق سنوات اداره کار برخی کشورها و سازمان‌ها معمولاً برای کارمندانی که بر اساس معیارهای خاصی مانند مدت خدمت یا سمت و سمتکاری، وارد سازمان شده‌اند، تعیین می‌شود. بنابراین، تمامی کارمندان حقوق سنوات اداره کار را دریافت نمی‌کنند.

آیا حقوق سنوات اداره کار قابل تغییر است؟

 بله، حقوق سنوات اداره کار ممکن است با گذشت زمان و افزایش سنوات کار تغییر کند. این تغییر معمولاً به صورت دوره‌ای یا سالیانه صورت می‌گیرد. سازمان‌ها ممکن است سیاست‌ها و قوانین خود را برای تعیین میزان افزایش حقوق سنواتی بر اساس سنوات کار و دیگر عواملی مانند عملکرد و سمت و سمتکاری تعیین کنند.

آیا حقوق سنوات اداره کار در همه کشورها یکسان است؟

خیر، حقوق سنوات اداره کار ممکن است در هر کشور و حتی درون یک کشور نیز متفاوت باشد. هر کشور ممکن است قوانین و سیاست‌های خود را در مورد حقوق سنوات اداره کار داشته باشد. همچنین، سازمان‌ها و صنایع مختلف نیز ممکن است سیاست‌های متفاوتی برای تعیین حقوق سنواتی داشته باشند. بنابراین، حقوق سنوات اداره کار به طور کلی با توجه به قوانین و سیاست‌های موجود در هر کشور و سازمان متفاوت است.

و در آخر…

حق سنوات چیست؟ پایه سنوات چیست؟ مبالغ آن چگونه محاسبه می­ شود؟ عیدی و پاداش به چه کسی و به چه مبلغی تعلق می­ گیرد؟ این سوالات، سوالاتی است که ممکن است برای هر یک از ما که در ادارات و یا شرکت های خصوصی کار می کنیم پیش بیاید ما در این مطلب قوانین مربوط به مالیات عیدی و پاداش و سنوات را بررسی کردیم و قوانین مربوط به بیمه را توضیح دادیم.

نرم افزار حسابداری شخصی برای کامپیوتر

قوانین مربوط به عیدی و پاداش و سنوات از جمله مسائلی است که نیاز به آگاهی کامل در مورد آن، دارد. امیدوارم با مطالعه این مقاله توانسته باشید به جواب سوالات خود در مورد حق سنوات برسید.