آنچه قبل از انتخاب نرم افزار حسابداری باید بدانید این است که در چه زمینه هایی می خواهید از آن استفاده کنید. آیا نرم افزار مورد نظر نیازهای سیستم شما را برآورده می کند یا نه، این سوال ها را قبل از تهیه ی نرم افزار از خود بپرسید تا به بهترین نرم افزار حسابداری دست پیدا کنید.

برای این که بدانید کدام نرم افزار حسابداری بهتر است و بتوانید ویژگیهای یک نرم افزار حسابداری خوب را شناسایی کنید تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

بهترین نرم افزار حسابداری کامپیوتر

چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنیم؟

زمانی که نرم افزار حسابداری را با حسابداری سنتی مقایسه می کنیم، در پاسخ به این سوال که کدام نرم افزار حسابداری بهتر است متوجه می شویم که مزایای نرم افزارها و برنامه های حسابداری تا چه حد است.

قبلا که حسابدار یا خود شخص، تمامی امور مالی و حسابداری از جمله هزینه‌ها، درآمدها، خرید و فروش‌ها‌، مطالبات و غیره را روی کاغذ و در دفترها ثبت می‌کرد، احتمال بروز خطا و اشتباه بیشتر بود و امری گزیر ناپذیر بود که پیامدهای زیادی نیز به دنبال داشت.

اما هم اکنون، با رواج استفاده از نرم افزارهای حسابداری، انجام امور مالی و حسابداری بسیار آسانتر، سریع و دقیق ترشده است و البته که آمار اشتباهات نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است.

مزیت این نرم افزارها این است که با زدن یک دکمه می توانید کل اطلاعات مشتری یا شریک تجاری، سوابق معاملات، تاریخ سررسیدها و غیره را مشاهده ‌کنید.

چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنیم؟
چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنیم؟

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری، امری حیاتی برای سازمان ها

همانطور که می دانید ثبت اطلاعات مالی، هزینه های ورودی و خروجی و محاسبه سود در هر زمان، یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین جنبه های راه اندازی هر کسب و کار محسوب می شود.

در کسب و کاری کوچک و نوپا، مدیریت امور اداری و مالی، امری شدنی است، اما در مورد شرکت ها و کسب و کارهای بزرگتر، به دلیل حجم بالای صورتحساب ها و داد و ستد، ثبت وقایع مالی می تواند امری دشوار و طاقت فرسا باشد. از این رو دقت در انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری، یکی از ملزومات مدیریتی برای سازمان ها و شرکت ها می باشد.

چگونه یک نرم افزار حسابداری انتخاب کنیم؟

انتخاب یک نرم افزار حسابداری مناسب بستگی به نیازها و الزامات شرکت یا سازمان شما دارد. در ادامه، چند مرحله کلی برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری را شرح می‌دهم:

شناسایی نیازها:

ابتدا باید نیازها و الزامات خاص شرکت خود را شناسایی کنید. این شامل اندازه و نوع فعالیت شما، سازماندهی مالی، پیچیدگی عملیات حسابداری، نیاز به گزارش‌دهی، قابلیت های مدیریتی خاص، انطباق با قوانین مالیاتی و غیره است. برای این منظور، می‌توانید با تیم حسابداری و مدیران داخلی صحبت کرده و نیازهای مالی خود را بررسی کنید.

تحقیق و مقایسه:

با توجه به نیازهای شناسایی شده، تحقیق و بررسی نرم افزارهای مختلف حسابداری را آغاز کنید. مشاوره بازار، مطالعه نظرات کاربران، مشاهده دموها و بررسی ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و قیمت‌ها می‌تواند به شما کمک کند. مقایسه نرم افزارها در مواردی مانند قابلیت های مدیریتی، گزارش‌دهی، سهولت استفاده، امنیت، انطباق با قوانین مالیاتی، هزینه‌ها و پشتیبانی می‌تواند اطلاعات مفیدی را فراهم کند.

آزمایش و ارزیابی:

پس از محدود کردن گزینه‌هایتان، نرم افزارهای مدنظر را آزمایش کنید. برخی از نرم افزارها امکان دارد دموی رایگان یا دوره آزمایشی ارائه دهند. در این مرحله، می‌توانید ویژگی‌ها، واسط کاربری، سهولت استفاده و عملکرد نرم افزار را بیشتر بررسی کنید و به تجربه عملیاتی نزدیک شوید.

مشورت و تصمیم‌گیری:

قبل از تصمیم‌گیری نهایی، مشورت با تیم حسابداری، مدیران و افرادی که در حوزه مالی فعالیت می‌کنند، بسیار مفید است. آن‌ها می‌توانند نظرات و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و در انتخاب نرم افزار مناسب کمک کنند.

پیاده‌سازی و آموزش:

پس از انتخاب نرم افزار، باید مراحل پیاده‌سازی و آموزش را برنامه‌ریزی کنید. این شامل نصب و پیکربندی نرم افزار، انتقال داده‌ها، آموزش کارکنان و تضمین استفاده بهینه از نرم افزار است.

با رعایت این مراحل، می‌توانید نرم افزار حسابداری مناسبی را برای شرکت یا سازمان خود انتخاب کنید.

بهترین نرم افزار حسابداری کامپیوتر

ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری کاربردی

برای اینکه بدانید کدام نرم افزار حسابداری بهتر است؟ در مورد نرم افزارهای معرفی شده تحقیق کنید و یا از نسخه های رایگان آنها استفاده کنید. اگر نرم افزار انتظارت شما را برآورده کرد و آن را مورد خوبی یافتید، آن موقع اقدام به خرید کنید در غیر این صورت نرم افزارهای دیگر را تست کنید.

البته قیمت هم می تواند گزینه ی مهمی در انتخاب نرم افزار باشد که باید مد نظر قرار دهید. در ادامه به ویژگی هایی که به طور معمول یک نرم افزار حسابداری خوب باید داشته باشد اشاره می کنیم.

1- کاربری ساده و آسان

برای پی بردن به این موضوع که کدام نرم افزار حسابداری بهتر است، قبل از هر چیز ویژگی های آن محصول را بررسی می کنیم. و اما یکی از ویژگی های بهترین نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی یا شخصی، کاربری ساده و یادگیری آسان نرم افزار می باشد.

به این دلیل که بیشتر افراد و صاحبان فروشگاه ها در زمینه حسابداری ماهر نیستند و تخصص لازم را ندارند بهتر است که نرم افزار محیطی ساده برای استفاده کاربران داشته باشد به طوری که به راحتی بتوانند کار کردن با آن‌ را یاد بگیرند. در دسترس بودن همه قابلیت‌های نرم افزار مورد دیگری است که نرم افزارها برتری می بخشد.

ویژگی‌های بهترین نرم افزار حسابداری
ویژگی‌های بهترین نرم افزار حسابداری

2- سرعت بالا و دقت در ثبت محاسبات

با تحقیق در مورد نرم افزار های حسابداری در می یابید که کدام نرم افزار حسابداری بهتر است. یکی از مهمترین وظایف یک نرم افزار سرعت بخشیدن به فعالیت های یک کسب و کار در کنار دقت بالا با کمترین میزان خطا می باشد.

یک نرم افزار به عنوان بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی باید دارای سرعت بسیار خوبی باشد تا در هنگام ورود اطلاعات با کندی و تاخیر روبه رو نشود چرا که این کار موجب می‌شود تا کل حسابرسی شما با مشکل روبه رو شود.

3- امنیت داده ها

با نگاهی به رتبه بندی نرم افزارهای حسابداری، متوجه می شوید که امنیت یکی از مواردی است که باعث رقابت و برتری در بین نرم افزارها می شود. امنیت اطلاعات، گزینه ی دیگری است که در زمان پاسخ به این سوال که کدام نرم افزار حسابداری بهتر است همواره باید مد نظر داشته باشید.

البته ابن مورد بیشتر برای نرم افزارهای تحت وب صدق می کند و در نرم افزارهای تحت ویندوز مانند نرم افزار حسابداری چالاک مشکلی در زمینه امنیت نخواهید داشت زیرا تمام اطلاعات در سرور شخصی شما ذخیره می شوند.

امنیت داده ها با نرم افزار حسابداری
امنیت داده ها با نرم افزار حسابداری

4- انعطاف‌پذیر بودن 

بهترین نرم افزار حسابداری، نرم افزاری است که توانایی برآورده کردن نیازهای یک کسب و کار را داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید تمامی کسب و کارها دارای هزینه‌ها و درآمدهایی هستند که باید به صورت دقیق محاسبه شوند و در پایان سال گزارش دقیق و درستی از نحوه هزینه‌ها و درآمدهای سازمان در دسترس باشد. از این رو بهتر است که نرم‌افزار حسابداری متناسب با نیازهای فعلی و آتی کسب و کار شما باشد.

بهترین نرم افزار حسابداری کامپیوتر

در واقع هر کسب و کاری در حال رشد و گسترش است، به همین دلیل لازم است که نرم افزار حسابداری انتخاب شده توسط شما به گونه‌ای باشد که نیازهای شما را در دراز مدت نیز فراهم کند. به همین علت میزان انعطاف‌پذیر بودن نرم افزار و امکان شخصی‌سازی آن گزینه مهمی است که باید توجه کافی را در این زمینه مبذول دارید. 

5- امکان گزارش گیری دقیق با بهترین نرم افزار حسابداری

با نگاهی به لیست نرم افزارهای حسابداری در می یابیم که کدام نرم افزار حسابداری بهتر است. بهترین نرم افزارهای حسابداری به گونه ای طراحی شده اند که دارای سیستم یکپارچه گزارش‌ گیری هستند.

در واقع یک نرم افزار خوب، تمامی گزارش های مربوطه به کسب و کار در طول سال را در اختیار شما قرار می دهد. و برنامه حسابداری چالاک یکی از نرم افزارهایی است که می تواند در این زمینه شما را یاری دهد.

امکان گزارش‌گیری دقیق با بهترین نرم افزار حسابداری
امکان گزارش گیری دقیق با بهترین نرم افزار حسابداری

6- سابقه و اعتبار طولانی مدت

بهترین نرم افزار حسابداری، نرم افزاری است که از شرکتی تهیه شود که دارای سابقه و اعتبار طولانی مدت باشد به ‌گونه‌ای که شرکت تولید کننده حتی بعد از سالیان متمادی امکان ارائه خدمات مورد نیاز را داشته باشد.

اگر بعد از سال ها کار با یک نرم افزار، ناگهان دچار مشکلی شوید یا قصد ارتقا آن را داشته باشید و دیگر شرکت ارائه دهنده در دسترس نباشد، دچار مشکلات زیادی خواهید شد و باید نرم افزار دیگری تهیه کنید و اطلاعات را با دردسر زیاد انتقال دهید.

پس هنگام تحقیق درباره این موضوع که کدام نرم افزار حسابداری بهتر است، سوابق شرکت مربوطه را چک کنید و از با سابقه بودن آن اطلاع پیدا کنید.

شرکت چالاک بیش از 7 سال است که در زمینه ارائه نرم افزارهای کامپیوتری از قبیل نرم افزار مدیریت کارهای شخصی، نرم افزار تیرچه بلوک، نرم افزار باغیار، نرم افزار وان ریمایند و نرم افزار حسابداری شخصی و فروشگاهی فعالیت دارد. از این رو با خاطری آسوده می توانید نرم افزارهای این شرکت را تهیه نمایید.

بهترین نرم افزار حسابداری کدام است؟
بهترین نرم افزار حسابداری کدام است؟

7- خدمات پشتیبانی

مهمترین فاکتور برای این که بدانید کدام نرم افزار حسابداری بهتر است، خدمات پشتیبانی می باشد. یک نرم افزار خوب علاوه بر کارکرد صحیح باید پشتیبانی خوبی هم داشته باشد. هر از گاهی عین استفاده از نرم افزار،احتمال دارد  با مشکلاتی مواجه شوید و این ربطی به کیفیت بالای نرم افزار و طراحی آن ندارد.

تحت چنین شرایطی اگر کسی نباشد که شما را یاری دهد، کار برای شما بسیار سخت خواهد شد و بهتر است بگوییم که تمام سرمایه ای که در این زمینه صرف کرده اید هدر رفته است.

یکی از دلایل ارزان بودن بعضی از نرم افزارها این موضوع می باشد که از پشتیبانی مستمر و مداوم برخوردار نیستند. از این رو قبل از تهیه ی نرم افزار، از طریق پیام و یا تماس از نحوه پاسخگویی و همکاری شرکت ارائه دهنده نرم افزار اطمینان حاصل فرمایید.

خدمات پشتیبانی شرکت ارائه دهنده نرم افزار حسابداری
خدمات پشتیبانی شرکت ارائه دهنده نرم افزار حسابداری

جمع بندی

امروزه با توسعه کسب و کارها، نیاز به ثبت دیجیتال اطلاعات خیلی بیشتر از قبل احساس می شود و استفاده از نرم افزارهای حسابداری برای بیشتر کسب و کارها ضروری می باشد.

بهترین نرم افزار حسابداری کامپیوتر

در حال حاضر انواع نرم افزارهای حسابداری وجود دارند که به شما امکان ثبت اسناد و اطلاعات را می دهند اما کدام نرم افزار حسابداری بهتر است؟ همان طور که قبل از این نیز گفته شد، بهترین نرم افزار، نرم افزاری است که دقت و سرعت انجام امور مالی و حسابداری شما را ارتقا دهد و ویژگی هایی که در بالا گفته شد را داشته باشد.

اگر در جستجوی نرم افزاری برای حسابداری امور شخصی خود هستید که علاوه بر حسابداری شخصی برای حسابداری فروشگاهی کوچک نیز کاربرد داشته باشد ما نرم افزار چالاک را پیشنهاد می کنیم. این نرم افزار تمام ویژگی های گفته شده را دارا می باشد و به شما در ثبت و پردازش اطلاعات مالی کمک می کند.