درآمد به مجموعه درآمدهایی گفته می‌شود که فرد یا سازمان دریافت می‌کند. درآمدها به شکل مختلفی دسته بندی می‌شوند. به طور کلی درآمدها به دو دسته درآمدهای شخصی و درآمدهای تجاری تقسیم می‌شوند. درآمدهای شخصی شامل درآمدهای حقوق و دستمزد، سود سهام، سود بانکی، درآمد اجاره، درآمد از سرمایه گذاری و غیره هستند.

درآمدهای تجاری شامل درآمدهای فروش، خدمات، روزانه، کارمزد، هزینه برداشت و غیره می‌باشند. همچنین، درآمدهای تجاری می‌توانند به دو دسته درآمدهای فعال و غیرفعال تقسیم شوند.

درآمدهای فعال به دست آمده از فروش کالاها و خدمات می‌باشند، در حالی که درآمدهای غیرفعال به دست آمده از سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و بورس و سایر منابع سرمایه‌گذاری می‌شوند.

در این مقاله به شناسایی انواع درآمد و دسته بندی آنها می پردازیم تا بتوانید در این زمینه مهارت بیشتری کسب کنید.

تعریف درآمد

درآمد مقدار پولی است که یک شخص به کمک روش های مختلف تجاری بدست می آورد. به عبارتی درآمد در نتیجه فعالیت در یک کسب و کار و یا ارائه خدمات و همچنین سود سرمایه گذاری در شرکت با خرید سهام آن و یا سود پول سرمایه گذاری شده در بانک به دست می آید.

برنامه حسابداری شخصی 

مفهوم درآمد برای یک خانواده کاملا متفاوت از یک شرکت می باشد و در دسته درآمدهای شخصی قرار می گیرد. این درآمد در حسابداری به عنوان درآمد ناخالص شناخته می شود و برای محاسبه دقیق درآمد باید هزینه ها از آن کم شود.

تعریف درآمد
تعریف درآمد

انواع درآمد و دسته بندی آنها

رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار پدر بی پول، برای تعریف ثروت می گوید: که ثروت را نمی توان مجموعه دارایی‌های افراد، اشیاء و وجوه نقدی قلمداد کرد.

فرد ثروتمند کسی است که اگر برای مدتی طولانی هم درآمدی نداشته باشد، بتواند زندگی خود را از محل جریان های نقدی به بهترین شکل، پیش ببرد. اولین راهکار برای ثروتمند شدن، داشتن آگاهی از انواع درآمد و دسته بندی کردن آنها می باشد.

درآمدها به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم می شوند و دانستن این موضوع بسیار مهم است زیرا آنچه منجر به افزایش درآمد و ثروتمند شدن شما می شود، درآمد های غیر فعال شما هستند نه تلاش مداوم و مستمر در زمینه درآمدهای فعال.

برنامه حسابداری شخصی 

امروزه روش های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد، برای مثال فروش کالا و خدمات از طریق اینترنت یا به صورت سنتی در بازار که هر دو می توانند منبع درآمد به حساب آیند، اما اینکه کدام فعالیت ها شما را به درآمد غیر فعال می رساند؛ موضوع مهمی است که در ادامه با هم بررسی می کنیم..

درآمدها به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم می شوند
درآمدها به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم می شوند

 

اما بهترین راهکار برای ثبت و تجزیه و تحلیل درآمد های فعال و غیرفعال، دسته بندی آن ها و همچنین آگاهی نسبت به امور مالی و مدیریت آن، استفاده از یک نرم افزار حسابداری شخصی می باشد که در هر لحظه می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

مطالب مرتبط: ضرورت استفاده از نرم افزارهای حسابداری

منظور از درآمد فعال چیست؟

یکی از انواع درآمدها، درآمد فعال می باشد. این نوع درآمد، حضور همیشگی شما را می طلبد و به فعالیت مستقیم شما بستگی دارد بدین معنا که شما باید در محیط کار حضور داشته باشید تا کارها طبق روال مشخص خود صورت گیرند.
در این نوع درآمد، شما زمانی که دارید را با پول معاوضه می کنید و کاری انجام می دهید تا درآمدی داشته باشید.

حتی اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که درآمد فعال دارید با استفاده از نرم افزار های حسابداری می توانید از جایگاه دقیق مالی خود و میزان سود و زیان و دخل و خرج خود آگاهی داشته باشید. و این اولین قدم برای گرفتن تصمیمات بزرگ در زمینه ثروتمند شدن است. در ادامه به تعدادی از درآمدهای فعال اشاره می کنیم.

 

منظور ازدرآمد فعال چیست؟
منظور ازدرآمد فعال چیست؟

 

دستمزد در دسته درآمد های فعال قرار می گیرد

دستمزد را در گروه درآمدهای فعال طبقه بندی می کنیم زیرا حاصل انجام کاری خاص توسط گروهی از افراد است که در ازای مدت زمانی که کار کرده اند، دریافت می شود. به عبارتی دیگر،هر چه افراد بیشتر کار کنند، درآمد و دستمزد به دست آمده آنها نیز بیشتر خواهد بود.

برنامه حسابداری شخصی 

فروش کالاها به روش سنتی در بازار، درآمد فعال محسوب می شود

کسب درآمد از راه فروشندگی و بر پا کردن مغازه نیز در دسته درآمدهای فعال قرار می گیرد با این تفاوت که افراد در این شغل بیشتر از گروهی که دستمزد می گیرند کسب درآمد می کنند.

اگر شما فروشنده کالا یا مغازه دار هستید، باز هم باید زمان و انرژیتان را صرف کنید و به عنوان فروشنده سر کار حاضر شوید. اگر در محیط کارتان حضور نیابید، پولی هم به دست نخواهید آورد و شغلی که نیاز به حضور مداوم و مستمر شما دارد یک درآمد فعال محسوب می شود.

اما همان طور که می دانیم داشتن یک درآمد فعال، قدم اول برای سرمایه گذاری کردن در زمینه درآمدهای غیر فعال می باشد و لزومی ندارد از همان لحظه شروع کار شما با یک درآمد غیرفعال، کار را شروع کنید.

فرقی نمی کند که شما یک درآمد فعال دارید یاغیرفعال، آنچه به افزایش درآمد شما بیشتر از هر چیز کمک می کند، داشتن نظم و انضباط در حساب و کتاب و آگاهی از دخل و خرج می باشد که استفاده از یک نرم افزار حسابداری، در این زمینه از شما یک متخصص می سازد.

 

حقوق نیز جزء درآمدهای فعال به شمار می آید

افرادی که حقوق دریافت می کنند نیز مانند افرادی که دستمزد می گیرند، زمانشان را می دهند و در ازای آن پول دریافت می کنند. در این روش کسب درآمد، بین کارفرما و افراد حقوق بگیر، قراردادی بسته می شود تا به صورت سالانه، حقوق منظمی به این افراد پرداخت شود.

برنامه حسابداری شخصی 

درآمد غیر فعال چیست و کدام درآمد ها در این دسته قرار می گیرند؟

در مقابل درآمد فعال، نوع دیگری از درآمد وجود دارد که به عنوان درآمد غیرفعال شناخته می شود. در این نوع درآمد نیازی به کار مداوم و مستمر نیست و با تلاشی کم و با سرمایه افراد به دست می آید.

حتما شنیده اید که می گویند پول، پول می آورد و این موضوع برای درآمد های غیر فعال کاملا صدق می کند زیرا بدون صرف زمان مستمر می‌توان کسب درآمد کرد.

 

درآمد غیر فعال چیست و کدام درآمد ها در این دسته قرار می گیرند؟
درآمد غیر فعال چیست و کدام درآمد ها در این دسته قرار می گیرند؟

یکی از مزایای درآمدهای غیرفعال، نداشتن چارچوب زمانی مشخص برای انجام کار است و حتی زمانی که شما در خواب هستید پولتان برای شما کار می کند. مواردی که در ادامه نام برده شده در دسته درآمد های غیر فعال قرار می گیرند.

  • ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این بازار
  • راه اندازی وب‌سایت
  • فروش محصولات دیجیتال یا فروش فضای تبلیغاتی در یک وبلاگ
  • بازار بورس ایران و سرمایه‌گذاری در آن
  • اجاره املاک و مستغلات
  • برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین 
  • درآمد حق امتیاز

 

ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این بازار

امروزه ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده اند و به عنوان یکی از پرطرفداران ترین راه‌های کسب درآمد غیرفعال شناخته می شوند.

در این روش از سرمایه گذاری اگر شما دانش کافی داشته باشید، می‌توانید به موفقیت چشم گیری دست یابید. حسابداری ارزهای دیجیتال مفهومی نوظهور در حوزه ثبت و گزارشگری مالی به حساب می آید.

با گذر زمان کریپتوکارنسی‌هایی مثل بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و … نقش مهم‌تری در عرصه اقتصاد ایفا می‌کنند و فرایند ماینینگ و همین‌طور استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات، رواج بیشتری پیدا می کند.

از این رو استفاده از یک نرم افزار حسابداری به منظور ثبت و ضبط سود و زیان و درآمد و هزینه ها برای همه ی افراد ضرورت می یابد.

 

‌درآمدها و انواع آن کدام است؟
‌درآمدها و انواع آن کدام است؟

 

راه اندازی وب‌سایت

روش دیگر برای بدست آوردن درآمد غیر فعال، ایجاد یک وب‌سایت فروشگاهی یا خدماتی است که به وسیله آن می‌توانید حتی در خارج از ساعات کاری، فروش آنلاین داشته باشید و کسب درآمد کنید.

برنامه حسابداری شخصی 

فروش محصولات دیجیتال یا فروش فضای تبلیغاتی در یک وبلاگ

روش دیگر درآمد غیرفعال که امروزه بسیار چشم گیر است ایجاد و تولید یک محصول دیجیتال، مانند یک کتاب الکترونیکی یا یک نرم افزار کاربردی می باشد. با این روش شما یکبار هزینه می کنید اما بارها یک محصول را به فروش می رسانید.

همچنین کسب درآمد از طریق قرار دادن تبلیغات در یک وبلاگ برای بیشتر دیده شدن کسب و کارهای دیگر، نوعی درآمد غیرفعال است که نیازی به حضور دائمی شما ندارد.

 

بازار بورس ایران و سرمایه‌گذاری در آن

شرکت در بازار بورس برای داشتن یک درآمد غیر فعال یکی از گزینه‌هایی است که اگر با دانش و مهارت انجام شود شما را به ثروت می رساند. افراد بسیاری به این فعالیت علاقه دارند اما فعالیت در این بازار همانند رمز ارزها، دارای ریسک بوده و می تواند ضررهای مالی شدیدی در پی داشته باشد.

در صورت برخوردار بودن از اطلاعات لازم می‌توانید سود ماهانه و حتی روزانه خود را در با ثبت و ضبط در نرم افزارهای حسابداری، به حداکثر برسانید.

برنامه حسابداری شخصی 

اجاره املاک و مستغلات

‌یکی از قدیمی‌ترین راه‌ها برای داشتن یک درآمد غیر فعال، خرید ملک و اجاره دادن آن می باشد که شیوه ای بسیار مطمئن به شمار می آید.

اگر در هنگام خرید ملک موقعیت آن را در نظر داشته باشید سودی عالی از اجاره آن عایدتان می شود. دلیل چشم گیر بودن این درآمد غیرفعال، بالا رفتن همزمان قیمت خانه و اجاره‌ها در هنگام تورم می باشد.

 

اجاره املاک و مستغلات یکی از انواع درآمد ها و در دسته بندی غیرفعال قرار می گیرد
اجاره املاک و مستغلات یکی از انواع درآمد ها و در دسته بندی غیرفعال قرار می گیرد

 

برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین

کسب درآمد از راه آموزش، همواره شیوه مورد استفاده در تمام زمان‌ها بوده است. اما آنچه حائز اهمیت است نحوه تبدیل آن به درآمد غیرفعال می باشد. فروش آنلاین آموزش‌ها و دوره های ضبط شده از طریق وب سایت ها و فضای مجازی می‌تواند شما را به درآمد غیر فعال برساند.

درآمد حق امتیاز مانند نوشتن کتاب و چاپ آن

درآمد از حق امتیاز زمانی حاصل می شود که اجازه استفاده از محصولات و یا ایده هایتان را به دیگران می دهید. نوشتن کتاب و یا ایجاد هر محصولی مانند سی دی های آموزشی که اطلاعات مفیدی برای خریداران دارد، در طولانی مدت می‌تواند بازده ی مالی خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

 

پس از تولید محصول و شروع به فروش آن، شما دیگر نیازی به انجام کار و حضور مداوم ندارید و پس از مدتی، درآمد حاصل از آنها به ‌تدریج افزایش می‌یابد. بزرگترین چالشی که این نوع از درآمدها دارند خلق محصول یا ایده اولیه می باشد.

برنامه حسابداری شخصی 

هر یک از انواع درآمد فعال و غیر فعال چه نقش در زندگی ما دارند؟

درآمد فعال به ما کمک می کند که هزینه های روزمره زندگی خود را تامین کنیم. می توانیم بگوییم که درآمد فعال پلی است برای رسیدن به درآمد غیر فعال که در بلند مدت ما را به آرزوهایمان میرساند.

برای این که بتوانیم چرخه زندگیمان را بچرخانیم باید در ابتدای مسیر با درآمدهای فعال شروع کنیم. بدین معنا که از هر کجا شرایط برایمان مهیا شد، شروع کنیم مثلا برای افراد دیگر در مغازه و یا شرکت ها کار کنیم و حقوق بگیریم؛ راه دیگر این است که خدمات خودمان را ارائه دهیم. لازم به ذکر است که بدون سرمایه نمیتوانیم برای داشتن درآمدهای غیرفعال اقدام کنیم.

هیچ کس در نقطه شروع نمی تواند درآمد غیرفعال داشته باشد. روش درست رسیدن به ثروت از همین قدم های کوچک برای بدست آوردن درآمدهای فعال شروع می شود و سپس به جایی میرسید که درآمد غیر فعال خواهید داشت.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم انواع درآمد و دسته بندی آنها و راهکاریی که به شما در افزایش ثروت و درآمد کمک میکند را بررسی کنیم. همان طور که بیان شد کسب درآمد، راه های بسیار زیادی دارد و با وجود شرایط اقتصاد کنونی، افراد نیازمند پیدا کردن روش‌های دیگری برای داشتن یک زندگی مرفه می باشند.

انواع درآمد و دسته بندی آنها و راهکاریی که به شما در افزایش ثروت و درآمد کمک میکند
انواع درآمد و دسته بندی آنها و راهکاریی که به شما در افزایش ثروت و درآمد کمک میکند

حتی اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که درآمد فعال دارید می توانید در زمینه درآمدهای غیرفعال مشارکت داشته باشید و با استفاده از نرم افزار های حسابداری، تمام حساب و کتاب ها و جزئیات امور را ثبت و ضبط کنید.

نرم افزار حسابداری چالاک یکی از نرم افزارهای ساده حسابداری می باشد که در زمینه حسابداری شخصی و مدیریت امور مالی می تواند برایتان بسیار سودمند واقع شود.

برنامه حسابداری شخصی 

با استفاده از این نرم افزار می توانید درآمد هایتان را در دسته های مختلف از قبیل درآمدهای فعال و غیرفعال، درآمد کوتاه مدت و بلند مدت، درآمدهای پر بازده یا کم سود و … طبقه بندی کرده و به امورات مالی خود و گردش پولتان در هر لحظه آگاهی داشته باشید و کاملا مسلط باشید.

البته ناگفته نماند که این نرم افزار برای حسابداری فروشگاه های کوچک نیز به کار برده می شود چون بخشی از آن برای امور فروشگاهی طراحی شده است. در واقع با خرید این نرم افزار، شما با یک تیر دو نشان را هدف قرار داده اید.