مدیر مالی کیست؟ فردی است که به عنوان یکی از مناصب گرامی و قابل احترام در اکثر سازمان ها، ادارات و شرکت ها شناخته می شود و همانطور که از این عبارت مشخص است.

در واقع این شخص مسئولیت مدیریت، برنامه ریزی، کنترل و سازماندهی کلیه امور مالی را بر عهده خواهد داشت. طبیعتاً این کار نیاز به استفاده از تجربه، دقت و مهارت کافی دارد.

در واقع این فرد به طور مستقل منابع مالی یک شرکت را مدیریت می کند و به جرات می توان گفت این موضوع یکی از مهم ترین و اساسی ترین قسمت های هر شغلی است. با سایت چالاک باشید تا با هم بررسی کنیم که مدیر مالی کیست و وظایف مدیر مالی چیست؟

دانلود بهترین برنامه حسابداری کامپیوتر

اما مدیر مالی کیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

چگونه می توانیم این شغل را پیدا کنیم؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا از زوایای مختلف به این جایگاه شغلی جالب نگاه کنیم.

مدیر مالی کیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟
مدیر مالی کیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

نقش اساسی CFO (Chief Financial Officer) در مدیریت کسب و کار چیست؟

مدیریت مالی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هر کسب‌وکاری است و اهمیت آن زمانی آشکار می‌شود که برای شروع یا موفقیت در یک کسب‌وکار به دانش مدیریت مالی بالایی نیاز باشد.

به عبارت دیگر مدیریت مالی یک فعالیت حیاتی در هر سازمانی است که شامل برنامه ریزی، سازماندهی، کنترل و نظارت بر منابع مالی به منظور دستیابی به اهداف سازمان می باشد.

مطالب مرتبط: نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان

وظایف مدیر مالی چیست؟

با توجه به اینکه مدیر مالی در چه شرکتی کار می کند، دارای وظایف متفاوتی می باشد و برخی از این وظایف همیشه یکسان نیستند و کم یا زیاد می شوند. در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم . 

1- برآورد نیاز سرمایه

یک مدیر مالی باید برآوردهای لازم را بر اساس نیاز سرمایه شرکت انجام دهد. چنین برآوردهایی مطابق با منافع و هزینه های مورد انتظار و با برنامه ها و سیاست های آتی شرکت انجام می شود. برآوردها باید به گونه ای باشد که قدرت درآمد کسب و کار را افزایش دهد.

دانلود بهترین برنامه حسابداری کامپیوتر

2-تعیین ترکیب سرمایه

پس از برآوردهای لازم، باید در مورد ساختار سرمایه تصمیم گیری شود. این امر مستلزم تحلیل کوتاه مدت و بلندمدت بدهی ها و حقوق صاحبان سهام است. این موضوع بستگی به این دارد که شرکت چقدر سهام دارد و چقدر سرمایه اضافی می تواند از خارج دریافت کند.

وظایف مدیر مالی چیست؟
وظایف مدیر مالی چیست؟

3- انتخاب منابع تامین مالی

شرکت می تواند بودجه اضافی را از طریق گزینه های دیگری از جمله انتشار سهام و اوراق قرضه، دریافت وام از بانک ها و موسسات مالی، پذیرش سپرده های عمومی به عنوان مثال در قالب اوراق قرضه بدست آورد. انتخاب هر یک از این عوامل به قدرت و ضعف نسبت داده شده به هر یک از منابع و دوره زمانی تامین مالی بستگی دارد.

4- تخصیص و سرمایه گذاری منابع مالی

مدیر مالی باید منابع مالی که تا حد امکان امن و دارای بازدهی منظم هستند را برای سرمایه گداری در نظر بگیرد و در این زمینه با درایت کافی تصمیم گیری کند.

5- مدیریت نقدینگی

تمام تصمیمات مدیر مالی باید با توجه به مدیریت وجوه نقد اتخاذ شود. پول نقد برای بسیاری از اهداف مانند پرداخت حقوق، پرداخت قبوض برق و آب، پرداخت بستانکاران، پرداخت بدهی های جاری، نگهداری موجودی، خرید مواد اولیه و غیره مورد نیاز است.

6- نظارت مالی

مدیر مالی نه تنها باید منابع مالی را برنامه ریزی، تهیه و استفاده کند، بلکه باید بر این منابع مالی کنترل نیز داشته باشد. این کار را می توان از طریق تکنیک های مختلفی مانند تحلیل نسبت، پیش بینی مالی، کنترل هزینه و سود و … انجام داد.

دانلود بهترین برنامه حسابداری کامپیوتر

نقش مدیر مالی در سایر زمینه ها

مدیر مالی اغلب به صورت تیمی کار می کند و به مدیران ارشد شرکت یا سازمان مشاوره می دهد و وظایف خاص آن سازمان یا صنعت را انجام می دهد.

به عنوان مثال، مدیران مالی دولت باید در ثبت، کنترل و تخصیص بودجه مهارت داشته باشند و مدیر مالی شاغل در بخش صنعتی باید نحوه محاسبه و گزارش بهای تمام شده کالاها و محصولات تولیدی را بداند. علاوه بر این، مدیران مالی باید با قوانین مالیاتی خاص مؤثر بر صنعت سازمان خود آشنا باشند.

آنها ارتباط نزدیکی با مدیران اجرایی و واحدهای مالی و حسابداری دارند. مدیران مالی بیشتر به صورت تمام وقت کار می کنند و حجم کاری آنها زیاد است.

نقش مدیر مالی در سایر زمینه ها
نقش مدیر مالی در سایر زمینه ها

یک مدیر مالی موفق چه ویژگی هایی دارد؟

خودانگیختگی، توانایی ایجاد انگیزه در خود و دیگران، قابل اعتماد بودن، توانایی ایجاد و حفظ روابط کاری قوی با مشتریان، توانایی مدیریت و پشتیبانی کارکنان با تسهیلات حرفه ای مستمر را داشته باشد.

از ویژگی های دیگر یک مدیر مالی موفق می توان به اعتماد به سرمایه گذاری و تجربه کاری کافی در سراسر جهان در بخش مالی ارتباطات متقاعد کننده و قابل اعتماد، قادر به تعامل یکسان با همکاران ارشد در سازمان و با مشتریان اشاره کرد.

مهارت‌های بالای مدیران در زمینه رهبری، می‌تواند در زمینه اداره امور شرکت به آن‌ها کمک کند و موجب عملکرد بهتر سازمان و کارکنان می شود.

دانلود بهترین برنامه حسابداری کامپیوتر

چگونه یک مدیر مالی شویم؟

برای این که در زمینه مالی متخصص شویم باید در یکی از رشته های تحصیلی مانند حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت به ویژه بازرگانی، مدیریت صنعتی و دولتی، اقتصاد و … تحصیل کرده باشید.

علاوه بر این، داشتن گواهینامه های تخصصی مانند دوره حسابداری عمومی CPA (Certified Public Accountant) و گواهی مدیریت حساب “CMA” (Certified Management Accountant) یا مجوز مدیریت حساب جهانی “CGMA” (Chartered Global Management Accountant) به شما کمک می کند.

حداقل سطح تحصیلات ممکن است یک مدرک لیسانس باشد، اما کارفرمایان به دنبال افرادی با مدرک کارشناسی ارشد هستند. اما مدرک به تنهایی کافی نیست و اغلب تجربه کاری بیش از پنج سال مورد نیاز است.

چگونه یک مدیر مالی شویم؟
چگونه یک مدیر مالی شویم؟

حقوق یک مدیر مالی چقدر است؟

بر اساس اطلاعات به دست آمده از حقوق و دستمزد 99 افرادی که به عنوان مدیران ارشد در شرکت ها مشغول به کار هستند به طور متوسط ​​11.5 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند.

دانلود بهترین برنامه حسابداری کامپیوتر

چه وظایف و مسئولیت‌هایی بر عهده یک مدیر مالی قرار می‌گیرد؟

وظایف یک مدیر مالی شامل مدیریت و برنامه‌ریزی مالی، تهیه و تنظیم بودجه، نظارت بر جریان نقدینگی، تحلیل و ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های مالی است.

چه مهارت‌ها و صفاتی برای یک مدیر مالی حائز اهمیت است؟

یک مدیر مالی باید دارای مهارت‌های تجزیه و تحلیل مالی، مدیریت بودجه، نقشه کشی استراتژیک، مهارت‌های ارتباطی برقرار کردن با سایر بخش‌ها و تیم‌ها، رهبری و تصمیم‌گیری است.

چه ابزارها و نرم‌افزارهایی برای مدیریت مالی استفاده می‌شود؟

در مدیریت مالی از ابزارها و نرم‌افزارهای مختلفی استفاده می‌شود، از جمله نرم‌افزارهای مدیریت بودجه و برنامه‌ریزی مالی، نرم‌افزارهای محاسبه نقطه سوددهی، سیستم‌های جریان نقدینگی و نرم‌افزارهای تحلیل و پیش‌بینی مالی.

کلام آخر

و در نهایت در پاسخ به پرسش مدیر مالی کیست؟ باید بگوییم که  مدیران مالی افرادی هستند که وظیفه دارند به مدیران ارشد شرکت یا سازمان مشاوره های مالی دهند و استراتژی افزایش سود آن‌ها را تعیین کنند.

هر چند که مدیریت امور مالی شغلی حساس و پر استرس است، اما در عین حال درآمد خوبی دارد. اگر قصد دارید به عنوان یک مدیر مالی مشغول به کار شوید باید به تمامی اصول برای پیشبرد فعالیت های مالی و اقتصادی سازمان، تسلط کامل داشته باشید.