با شنیدن عنوان مدیر مالی چه چیزی در ذهن شما تداعی می‌شود؟ پول، هزینه، حقوق و مزایا و … کلماتی هستند که ممکن است به آنها فکر کنید. مدیریت مالی یکی از بخش‌های حیاتی سازمان یا شرکت است که فعالیت‌های مهمی انجام می‌دهد. به هر حال وقتی صحبت از امور مالی و پول می‌شود، نمی‌توان از کنار آن به سادگی عبور کرد. مدیر مالی کیست و چه وظایفی برعهده دارد؟ چگونه مدیر مالی شویم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مدیر مالی کیست و چه وظایفی دارد؟

قبل از پرداختن به موضوع چگونه مدیر مالی شویم؟ باید پیش‌زمینه‌هایی را در این موضوع داشته باشید. یکی از این پیش‌زمینه‌ها، آشنایی با مدیر مالی و وظایف آن است. به طور مختصر می‌توان گفت که مدیر مالی، بخش رسیدگی به امور حسابداری و سلامت مالی شرکت یا سازمان را برعهده دارد. تمامی گزارش‌های مربوط به عملکرد مالی، سرمایه‌گذاری، هزینه‌ها و … در اختیار مدیر مالی قرار می‌گیرد.

دانلود برنامه حسابداری ساده

ازجمله مهم‌ترین وظایف مدیر مالی، می‌توان به برنامه‌ریزی در راستای اهداف بلندمدت و ارائه برنامه و استراتژی مناسب مالی سازمان اشاره کرد. در واقع وجود مدیر مالی برای هر شرکت و سازمان حیاتی است. مخصوصا شرکت‌هایی که با اعداد و ارقام به صورت مستقیم سروکار دارند. البته همانطور که اشاره شد، مسئولیت‌ها و وظایف مدیر مالی به اعدا و ارقام ختم نمی‌شود و در تصمیم‌گیری‌های مهم مالی سازمان هم نقش بسزایی دارد. برای این که بدانید چگونه مدیر مالی شویم؟ بهتر است وظایف این شغل را بهتر بشناسید.

برخی از مهم‌ترین وظایف مدیر مالی به شرح زیر هستند:

  • کمک به هیئت مدیره یا مدیرعامل در خصوص تصمیم‌گیری‌های مالی
  • نظارت بر فعالیت‌های کارکنان بخش حسابداری و مالی
  • تهیه و تنظیم صورتحساب‌های مالی
  • ارائه گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های تجاری
  • بررسی گزارشات مالی و ارائه راهکارهایی در راستای کاهش هزینه‌ها
برخی از مهم‌ترین وظایف مدیر مالی به شرح زیر هستند
برخی از مهم‌ترین وظایف مدیر مالی به شرح زیر هستند

چگونه مدیر مالی شویم؟

برای این که بتوانید به یک مدیر مالی موفق تبدیل شوید، بعد از آشنایی با فعالیت‌ها و وظایف کلی آن، باید یک سری مهارت‌های لازم در این زمینه را هم داشته باشید. مهارت‌های مدیر مالی به موفقیت بیشتر در محیط کار کمک زیادی می‌کند. اگر این مهارت‌ها را داشته باشید، تبدیل به یک مدیر مالی ماهر و توانمند خواهید شد.

مدیر مالی ماهر به شرکت یا سازمان مربوطه در پیشرفت امور مالی کمک بسزایی خواهد کرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای این که چگونه مدیر مالی شویم را بررسی خواهیم کرد.

  •  رهبری (Leadership)

به هر حال وقتی با عنوان مدیر یا مدیریت سروکار داریم، ناگزیر باید رهبری یا لیدری را هم بپذیریم. دلیل این امر هم کاملا واضح است؛ مدیران با دیگر افراد سازمان به صورت مستقیم سروکار دارند. این موضوع در مورد مدیر مالی هم صدق می‌کند. مدیر مالی با بخش‌های مرتبط با حسابداری و امور مالی در ارتباط است. به همین دلیل باید توانایی رهبری داشته باشد.

چگونه مدیر مالی شویم
چگونه مدیر مالی شویم
  • ارتباطات موثر

برای پیشرفت کار در محیط اداری، یک مدیر مالی موفق، باید توانایی بالایی در برقراری ارتباط با کارکنان بخش مربوطه و سایر بخش‌ها داشته باشد. از سوی دیگر مدیران مالی باید توانایی برقراری ارتباط با سایر ارگان‌ها و شرکت‌ها را هم داشته باشند تا آمار و گزارش‌های دقیق‌تری در اختیار اعضای هیئت مدیره قرار دهند.

دانلود برنامه حسابداری ساده

  • سازماندهی امور

همانطور که اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر مالی، ارائه صورتحساب‌ها، گزارش‌های مالی و … به مدیران ارشد است. به همین دلیل مدیر مالی باید توانایی درک انواع قراردادها، برآوردهای مالی، جداول و … را داشته باشد.

  • توانایی حل مسأله

نمی‌توان از کنار این موضوع به سادگی گذشت که مدیران با مسائل مختلفی سروکار دارند. امور مالی ازجمله بخش‌هایی است که مسائل پیچیده زیادی دارد. به همین دلیل یک مدیر مالی خوب، باید توانایی حل مسأله بالایی داشته باشد. منظور از حل مسأله، پیدا کردن مشکلات موجود و ارائه راهکارهای موثر برای برطرف کردن آنهاست.

دانلود برنامه حسابداری ساده

مطالب مرتبط: انباردار کیست؟ شرح وظایف مسئول انبار

تبدیل شدن به یک مدیر مالی؛ سخت یا دشوار؟

در این مطلب به بررسی این موضوع که چگونه مدیر مالی شویم، پرداختیم. تبدیل شدن به یک مدیر مالی خوب نه خیلی دشوار است و نه خیلی ساده! اولین و اساسی‌ترین نکته در خصوص تبدیل شدن به مدیر مالی، داشتن دانش تخصصی در این زمینه‌ است. کسب مهارت‌های لازم در این زمینه به موفقیت بیشتر شما در مدیریت مالی کمک زیادی خواهد کرد.