در سال ۱۴۰۲، حقوق کارگران و میزان افزایش آن موضوعی بسیار مهم و حائز اهمیت در جامعه است. حقوق کارگران یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر اقتصاد و رفاه اجتماعی است و به طور مستقیم تأثیری عمده در شرایط زندگی کارگران دارد. در این مقاله، قصد داریم به بررسی حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ و میزان افزایش آن پرداخته و عوامل مؤثر بر تعیین این حقوق را بررسی کنیم.

مفهوم حداقل حقوق به حداقل میزانی از درآمد اشاره دارد که کارگران باید برای انجام کارهایشان دریافت کنند تا به حداقل سطح معیشت و شرایط زندگی مناسب دست یابند. مسئله تعیین حقوق کارگران پیچیده است و به عواملی مانند قوانین کار، توافقنامه‌ها، نیازهای اقتصادی و اجتماعی، نرخ تورم و شرایط بازار کار بستگی دارد.

بسیاری از کارمندان و کارگران به دنبال این هستند که بدانند حداقل حقوق ۱۴۰۲ و میزان افزایش حقوق کارگران در این سال چقدر خواهد بود و آیا این مبلغ می‌تواند مخارج زندگی و معیشت آنها را تأمین کند.

در ادامه این مقاله سایت چالاک نگاهی دقیق تر به این موضوع خواهیم داشت.

نحوه تعیین حداقل دستمزد کارگران

شورای عالی کار ، بر اساس ماده 41 قانون کار، که در مورد حداقل دستمزد کارگران است، موظف است هر ساله حداقل دستمزد کارگران را در سراسر کشور تعیین کند.

در نتیجه تعیین حداقل دستمزد 1402 کارگر بر عهده شورای عالی کار است که پس از آن به تصویب وزارت کار و امور اجتماعی می رسد. هیچ قرارداد فردی و جمعی نمی تواند این مبلغ را کاهش دهد.

بر اساس ماده 35 قانون کار، شورای عالی کار حقوق و مزایای کارگران مشمول قانون کار را پیشنهاد می دهد و سپس به تصویب وزارت کار و امور اجتماعی می رسد.

بهترین نرم افزار حسابداری شخصی برای ویندوز

مزد سال ۱۴۰۲ کارگران چه میزان خواهد بود؟
مزد سال ۱۴۰۲ کارگران چه میزان خواهد بود؟

شورای عالی کار موظف است میزان پایه حق الزحمه کارگران را بر اساس ضوابط زیر تعیین کند:

الف) با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی

ب) تعیین حداقل دستمزد بدون در نظر گرفتن خصوصیات جسمی و روحی کارگران و ویژگیهای کار محول شده، برای ساماندهی زندگی یک خانواده در سطح متوسط ​​کافی باشد.
برای روشن شدن این موضوع لازم است در شورای عالی کار توضیح مختصری داده شود.

شورای عالی کار

شورای عالی کار نهادی تخصصی است که در بخش وزارت کار و امور اجتماعی تشکیل می شود. وظیفه شورای عالی کار انجام کلیه وظایفی است که در راستای نظم بخشیدن به روابط کار در جامعه و حمایت از حقوق کارگران به عهده آن واگذار شده است.

تعیین حداقل حقوق ۱۴۰۲ و میزان افزایش حقوق کارگران نیز از وظایف ایمن نهاد می باشد.

اعضای سورای کار عبارتند از:

  • وزیر کار و امور اجتماعی که ریاست شورا را به عهده خواهد داشت.
  • دو نفر از افراد بصیر و مطلع در مسائل اجتماعی و اقتصادی به پیشنهاد وزیر کار و امور اجتماعی و تصویب هیأت وزیران که یک نفر از آنان از اعضای شورای عالی صنایع انتخاب خواهد شد
  • سه نفر از نمایندگان کارفرمایان ( یک نفر از بخش کشاورزی ) به انتخاب کارفرمایان
  • سه نفر از نمایندگان کارگران ( یک نفر از بخش کشاورزی ) به انتخاب کانون عالی شوراهای اسلامی کار

شورای عالی کار متشکل از افراد فوق الذکر است، به استثنای وزیر کار و امور اجتماعی، سایر اعضا برای مدت دو سال، معرفی و انتخاب می شوند. در ضمن انتخاب مجدد هر یک از این افراد بلامانع است.

افزایش حقوق سال ۱۴۰۲مشمولین قانون کار و کارمندان
افزایش حقوق سال ۱۴۰۲مشمولین قانون کار و کارمندان

 

حقوق پایه کارگران در سال 1402 چند است؟

در حقوق پایه یا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مقررات و مفاد مربوط به حقوق کارگران و اداره کار به طور جزئی مورد بحث و بررسی قرار نمی‌گیرد و بیشتر در قوانین و مقررات کاری جداگانه، مانند قانون کار، قانون بیمه‌ای، قانون تامین اجتماعی و قوانین دیگر ذکر می‌شود.

در هر صورت، بر اساس قوانین کاری موجود در سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، حداقل حقوق کارگران بر اساس شرایط کاری و نوع قرارداد کاری متفاوت بوده است. به عنوان مثال، در صورت استخدام به صورت پیمانکاری، مبالغ حقوقی و بیمه‌ای متفاوت با حقوق کارمندان رسمی است.

به طور کلی، حقوق پایه کارگران و اداره کار در قوانین کاری جداگانه تعریف و بررسی می‌شود که در طول سال‌های پس از تصویب قانون اساسی در سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، متغیر بوده‌اند و با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور تغییر کرده‌اند.

بهترین نرم افزار حسابداری شخصی برای ویندوز

حداقل دستمزد 1402 کارگر

حداقل دستمزد ۱۴۰۲ کارگران یقه آبی و یقه سفید نسبت به آخرین مصوبه کارگری سال ۱۴۰۱، با ۲۰ درصد افزایش اعلام می شود البته توجه داشته باشید که این رقم فقط یک پیش بینی است و باید منتظر پایان جلسات و اعلام رای نهایی شورای عالی کار باشید.

مزایا(ماهیانه) سال 1402
حقوق پایه 5,015,700 ریال
حق بن 10,200,000 ریال
حق مسکن 7,800,000 ریال
پایه سنوات (ویژه افراد با حداقل 1 سال سابقه کار) 2,520,000 ریال
حق اولاد (به ازای 1 فرزند) 4,179,750 ریال
حداقل دریافتی افراد مجرد بدون سابقه کار 68,157,000 ریال
حداقل دریافتی افراد مجرد با حداقل 1 سال سابقه کار 70,677,000 ریال
حداقل دریافتی افراد متاهل با 1 فرزند (بدون سابقه کار) 73,172,700 ریال
حداقل دریافتی افراد متاهل با یک فرزند(با حداقل یک سال سابقه کار) 75,692,700 ریال

 

عیدی و احکام مربوط به آن در رابطه با حداقل دستمزد 1402

یکی از موضوعات مهم حداقل دستمزد سال 1402، موضوع عیدی و نکات مهم مربوط به آن است که کلیه کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار موظفند به هر یک از کارگران خود، معادل شصت روز آخرین حقوق عیدی و پاداش پرداخت کنند. مبلغ پرداختی برای این مفهوم به هر کارگر نباید از معادل نود روز حداقل دستمزد روزانه تجاوز کند.

مطالب مرتبط: ۷ نکته کاربردی در مدیریت هزینه‌ های زندگی

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

بهترین نرم افزار حسابداری شخصی برای ویندوز

 

نرخ افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲

در پاسخ به این سوال که آیا حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا می کند یا خیر؟ باید اعلام کنیم که هنوز خبری در این مورد در دست نیست.

اما با توجه گفته های آقای اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی، مجلس در حال بررسی است و احتمالا ۹۰۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان و حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به حقوق کارمندان اضافه خواهد شد.

اضافه کاری در سال 1402 چقدر است؟

با توجه به قوانین کار، بازه زمانی که برای کارگران در طول روز در نظر گرفته شده، ۷.۳۳ ساعت و در طی یک هفته ۴۴ ساعت می باشد و هر ساعتی که بر این میزان افزوده گردد، اضافه کاری محسوب خواهد شد.

شایان ذکر است که در بعضی از مشاغل به علت سختی کار و آسیب پذیر بودن افراد، بازه زمان کاری کم تری دارند. از این رو ساعات کاری برای مشاغل سخت و زیان آور، ۶ ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته در نظر گرفته می شود.

بر طبق قوانین، افرادی که سن آن ها کمتر از ۱۸ سال است، نمی توانند کار اضافه انجام دهند و این موضوع غیرقانونی می باشد و با افرادی که خلاف این قانون عمل می کنند برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

همچنین بر طبق ماده ۶۱ کارگرانی که ساعت کاری آن ها بین ۲۲ تا ۶ صبح می باشد به این دلیل که اضافه کاری برای آنها سخت و طاقت فرسا می باشد، مجاز به انجام آن نمی‌ باشند.

در سال ۱۴۰۱دستمزد هر ساعت کار عادی برابر با ۱۹۰.۰۷۵ ریال است. طبق قانون کار، حقوق پایه برای هر ساعت اضافه کاری برابر ۱.۴ می باشد. بنابراین با توجه به حقوق ساعتی وزارت کار برای حقوق پایه، مبلغ یک ساعت اضافه کاری برابر با ۲۶۶.۱۰۵ ریال می باشد.

بهترین نرم افزار حسابداری شخصی برای ویندوز

چه مفهومی را دقیقاً حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ ارائه می‌دهد؟

 حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ به میزان کمترین درآمدی اشاره دارد که یک کارگر برای انجام کار خود دریافت می‌کند تا بتواند به حداقل سطح معیشت و شرایط زندگی مناسب دست یابد.

چه عواملی در تعیین حداقل حقوق کارگران تأثیرگذار هستند؟

تعیین حداقل حقوق کارگران توسط عواملی مانند قوانین کار، توافقنامه‌ها، نیازهای اقتصادی و اجتماعی، نرخ تورم و شرایط بازار کار تأثیر می‌پذیرد.

 چگونه حداقل حقوق در کشورهای مختلف تعیین می‌شود؟

حداقل حقوق در کشورهای مختلف براساس قوانین و مقرراتی که توسط دولت‌ها و نهادهای ذی‌ربط تعیین می‌شوند، تعیین می‌گردد. این قوانین و مقررات با هدف حفظ حقوق کارگران و جلوگیری از سوءاستفاده آن‌ها انتشار می‌یابند.

چه عواملی میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ را تعیین می‌کنند؟

 میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ بر اساس عواملی مانند تورم، رشد اقتصادی، توافقنامه‌های بین المللی و سیاست‌های دولت تعیین می‌شود.

چه پیشنهاداتی برای بهبود شرایط حقوق کارگران و افزایش آنها مطرح می‌شود؟

 برای بهبود شرایط حقوق کارگران و افزایش آنها، پیشنهاداتی مانند اصلاح قوانین کار و تعیین حداقل حقوق، افزایش توافقنامه‌های بین المللی حقوق کار، پشتیبانی از رشد اقتصادی پایدار و ایجاد شرایط عادلانه در بازار کار مطرح می‌شوند.

کلام آخر

در این مقاله موضوع حداقل حقوق ۱۴۰۲ و میزان افزایش حقوق کارگران را مورد بحث و بررسی قرار دادیم اما نرخ های تعیین شده صد در صد واقعی نیستند و احتمال دارد بیشتر یا کمتر شوند.

با توجه به افزایش حقوق در سال قبل این امکان وجود دارد که افزایش حقوق و دستمزد بیشتر از 20 درصد باشد و یا به نوعی افزایش پلکانی داشته باشد.