امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از نرم افزارهای حسابداری بسیار رایج شده است. اما بیش از هر چیزی استخدام یک حسابدار مجرب و حرفه ای موجب نظم در امور مالی خواهد شد. شاید بزرگترین دغدغه بخش سرمایه انسانی سازمان ها و شرکت ها انتخاب و استخدام حسابداران باشد.

در بیشتر مواقع، مدیران شرکت‌ها جویای یک حسابدار موفق با ویژگی‌های عالی هستند زیرا انتصاب هیچ پستی به‌اندازه پست حسابدار چالش برانگیز نیست و تا این حد حساسیت مالی ندارد.

اکثر مدیران موفق به دنبال یافتن پاسخ این سؤال چگونه یک حسابدار برای کسب و کارمان استخدام کنیم ؟ هستند. در این مقاله پاسخ این سوال را به تفصیل بررسی می کنیم و از شما دعوت می کنیم تا پایان مقاله با ما باشید.

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

نکات مهم در انتخاب حسابدار برای کسب و کارمان

یک حسابدار مهره ارزشمندی برای آینده کسب و کارتان به حساب می آید، بنابراین مهم است که فرد مورد اعتمادی را انتخاب کنید تا با خیال آسوده بتوانید حساب های مالی را به او بسپارید.

 در این مقاله نکات مهمی که هنگام انتخاب حسابدار باید در نظر داشته باشید آمده است، به کارگیری حسابداری که بتواند در پیشبرد اهدافتان به شما کمک کند، موضوعی قابل تفکر است پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید و به نکات گفته شده توجه کنید تا به بهترین نحو در این زمینه عمل کنید.

مطالب مرتبط: حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

نکات مهم در انتخاب حسابدار برای کسب و کارمان
نکات مهم در انتخاب حسابدار برای کسب و کارمان

نیازهای حسابداری شرکت خود را شناسایی کنید

برای پاسخ به این سوال که چگونه یک حسابدار برای کسب و کار خود استخدام کنیم، اولین قدم این است که نیازهای کسب و کار خود را شناسایی کنید تا بتوانید تمامی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار نامزدهای احتمالی خود قرار دهید، اسنادی که خلاصه ای از کار و امور مالی شما را نشان می دهد.

 این اسناد بعدها همانند یک پیش نویس برای جایگاه شغل حسابداری می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

انتخاب حسابدار مجرب و کار آزموده

حسابداری را انتخاب کنید که به طور کلی در ارائه خدمات حسابداری روزانه مورد نیاز صنعت خاص شما مجرب باشد.

استخدام یک حسابدار حرفه ای را با فکر کردن به جزئیات صنعت، نکات ظریف، مقررات و سایر جزئیات در نظر بگیرید.

حسابدار باید حداکثر درک و اهمیت را از امور مالی شما داشته باشد، همچنین می توانید برای درک این مسائل از مشاوره متخصصان استفاده کنید.

بررسی دقیق روزمه ها

هنگام بررسی رزومه ها بسیار مراقب باشید. برای استخدام بهترین افراد، ابتدا رزومه فرد را به دقت و بخوانید و به دنبال برجسته ترین ویژگی های فرد باشید. البته یادتان باشد که بعضی از رزومه ها احتمالا دارای اغراقیاتی هستند.

سعی کنید تحت تاثیر رزومه زیبا و شیک کسی قرار نگیرید، اما محتوای رزومه را در اولویت قرار دهید.

امروزه، شما می توانید یک رزومه خلاقانه به صورت آنلاین در بسیاری از سایت ها ایجاد کنید. بنابراین، یک رزومه زیبا و خلاقانه دلیل روشنی بر خلاقیت یک فرد نیست.

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

 

انتخاب حسابدار مجرب و کار آزموده
انتخاب حسابدار مجرب و کار آزموده

از کارشناسان کمک بگیرید

شاید اولین سوالی که به ذهن شما می رسد این باشد که کجا می توانم یک متخصص پیدا کنم تا یک حسابدار خوب برای من استخدام کند؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است. در مرحله اول باید به یک مدیر مالی باتجربه مراجعه کنید و از او بخواهید که یک روز در اختیار شما باشد و با او در مورد مبلغی به عنوان دستمزد توافق کنید و از او بخواهید که از بین رزومه هایی که برای استخدام ارسال کرده اید حسابدار انتخاب کند.

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

ممکن است فکر کنید که این روش برای کسب و کار شما هزینه دارد، اما واقعیت این است که اگر با حسابداری سر و کار دارید که تجربه کافی ندارد، ضرری که به کسب و کار شما وارد می شود صدها برابر بیشتر از مبلغی است که به عنوان مشاوره به یک مدیر پرداخت می شود.

سعی کنید چندین بار مصاحبه انجام دهید

احتمالا انتخاب حسابدار عالی از بین چندین نفر که مهارت های خود را در این زمینه نشان داده اند کار سختی است.

برای حل این مشکل، اگر از بین تعداد زیادی متقاضی به چند نفر نهایی رسیدید، برای این که انتخابی دقیق تر داشته باشید می‌توانید از آن‌ها مصاحبه چندین باره بگیرد.

شما نیاز دارید تا بهترین فرد را برای سازمان خود برگزینید بنابراین نیازی نیست درمورد مصاحبه چندین باره خود نگرانی به خرج دهید.

شما با این عمل آینده شغلی شرکت خودتان را تضمین می کنید. هرچه فرد متقاضی با تجربه تر باشد، درصد موفقیت شرکت شما بیشتر خواهد بود. در نظر داشته باشید که در طول فرآیند استخدام نیاز است که فرد را با وظایف خود در سازمان آشنایی داشته باشد و علاوه بر این با فرهنگ سازمانی و رفتاری درون سازمانی نیز، به طور کامل آشنا باشد.

 

چگونه یک حسابدار حرفه‌ای استخدام کنیم؟
چگونه یک حسابدار حرفه‌ای استخدام کنیم؟

سوالات مناسب بپرسید

برای پرسیدن سوالات از افراد، بهتر است که از قبل برنامه‌ ای تدارک دیده باشید و سوالات مناسبی را مطرح کنید. اطمینان حاصل کنید که سوالات آماده شده، شما را در انتخاب حسابدار مرتبط با کسب و کارتان یاری می دهد. 

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

مشکلات را شناسایی کنید

یک صفحه‌ از فرایند فعلی مرتبط با کارشان که بسیار هم کامل نمی باشد را به آنها ارائه دهید. سپس از آنها بخواهید که پس از بررسی فرایند، سه حوزه‌ ای که پیش‌بینی می‌کنند مشکلاتی جدی را به وجود خواهند آورد شناسایی کنند.

در ضمن خودتان، قبل از مصاحبه، فهرستی از نقاط ضعف و نقص‌ها را آماده کنید.

 

چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟
چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟

صداقت را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرید

بررسی صداقت، گام مهمی در پاسخ به سوال چگونه یک حسابدار برای کسب و کارمان استخدام کنیم ؟می باشد. از خصیصه های مهمی که نیاز است یک حسابدار  داشته باشد، میتوان به صداقت و امانت داری اشاره کرد.

احتمال دارد تشخیص این امر در مصاحبه های اولیه کاری، کمی دشوار باشد. حسابداران وظایف مهمی بر عهده دارند و به دلیل ارتباط مستقیم با امور مالی و مالیاتی باید از خصیصه صداقت و امانت داری برخوردار باشند.

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

پیشینه و سابقه ی کار فرد را بررسی کنید

به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک برای این که به شناخت بهتری از شخصیت حسابدار خود برسید، بهتر است که روزانه با حسابدار خود در تماس باشید. در ضمن، همیشه حسابدار خود را از تغییرات مالی، اهداف و تغییرات در شرایطی مانند وظیفه یا هزینه های جدید آگاه سازید.

آیا کسب و کار کوچک نیاز به حسابدار دارد؟

احتمال دارد این طور فکر کنید که کسب و کار کوچک به حسابدار نیاز ندارد  اما این طرز فکر در شرایطی صدق می کند که خود شما تا حدودی در زمینه حسابداری و حساب و کتاب مالی تخصص داشته باشید.

اما که شما فکر می کنید ساده نیست، جنبه های مالی یک کسب و کار مدام در حال تغییر است.

یک حسابدار در زمینه به روز رسانی کردن دفاتر حساب تا روند منابع بودجه و انجام تحلیل بازار فعالیت دارد و  حمایت های ضروری و مورد نیاز و صرفه جویی در زمان برای کسب و کارتان را ارائه می دهد.

موارد دیگری که حسابدار در آنها نقش ایفا می کند عبارتند از: جلوگیری از کلاهبرداری، زیان، جریمه و مقررات انطباق که باعث به وجود آمدن بدهی برای کسب و کارهای کوچک می شود.

برنامه حسابداری شخصی برای کامپیوتر 

چرا کسب و کارها به حسابدار نیاز دارند؟
چرا کسب و کارها به حسابدار نیاز دارند؟

ویژگی های یک حسابدار خوب

  • دقت و دقت: یک حسابدار خوب باید با دقت و دقت بالا کار کند. این شامل بررسی دقیق اسناد مالی، وارد کردن اطلاعات صحیح و انجام محاسبات صحیح است. هر گونه خطا می‌تواند منجر به مشکلات مالی جدی شود.
  • دانش و تخصص: یک حسابدار باید دانش و تخصص لازم در زمینه حسابداری و مالیات داشته باشد. آگاهی از قوانین و مقررات مالیاتی، استانداردهای حسابداری، روش‌های گزارشگیری مالی و نرم‌افزارهای حسابداری مدرن از جمله مهارت‌های ضروری است.
  • توجه به جزئیات: یک حسابدار خوب باید توانایی توجه به جزئیات را داشته باشد. این شامل توجه به اعداد و ارقام، تفسیر صحیح اسناد مالی و آگاهی از جزئیات کوچکی است که می‌تواند تأثیر گذار باشد.
  • مهارت‌های ارتباطی: حسابدار باید بتواند به خوبی با سایر اعضای تیم و مشتریان ارتباط برقرار کند. مهارت‌های ارتباطی قوی شامل توانایی گوش دادن فعال، ارائه اطلاعات به صورت روشن و قابل فهم و توانایی تبیین مسائل پیچیده به شیوه ساده است.
  • صداقت و اخلاق حرفه‌ای: یک حسابدار خوب باید از لحاظ اخلاقی بی‌طرف و با صداقت عمل کند. حفظ حریم خصوصی مشتریان، رعایت قوانین حسابداری و مالی و رفتار با انصاف از جمله اصول اخلاق حرفه‌ای حسابداری هستند.

این ویژگی‌ها می‌توانند در انتخاب یک حسابدار مناسب برای کسب و کار شما مفید باشند. همچنین، توجه به تجربه کاری و مهارت‌های فنی مورد نیاز نیز الزامی است.

کلام آخر

 حسابداری یکی از شغل های پر تقاضا می باشد و این موضوع باعث شده که افراد زیادی زیادی بخواهند که وارد بازار کار حسابداری شوند.

ما در این مقاله به سوال چگونه یک حسابدار برای کسب و کارمان استخدام کنیم ؟ پاسخ دادیم و سعی کردیم تمام جوانب مربوطه را بررسی کنیم.

امیدواریم که برایتان سودمند واقع شده باشد. از شنیدن دیدگاههای شما در این زمینه خوشحال خواهیم شد پس نظرات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.